Sahte sağlık raporu ve sahte laboratuvar tahlili düzenleyerek, Sosyal Güvenlik Kurumu'nu (SGK) dolandırdığı öne sürülen birşebeke ortaya çıkarıldı.Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Mali Büro Amirliği görevlileri, bazı ilaç firmalarında çalışan kişilerin, örgütlü bir şekilde kolesterol ve şeker hastalarıyla ilgili laboratuvar tetkik sonuçları ve hasta katılım payından muaf ilaç raporlarının sahtelerini hazırladıklarını belirledi.

Bunun üzerine mali polis projeli bir çalışma hazırlayarak, "kaşe" adı verilen bir operasyon başlattı.

Operasyon kapsamında şebekenin liderliğini yapan Emre Ç. ile Ziyaeddin H, Hasan S, Zafer M, Hasan U, Kubilay D, Yılmaz G, Şenay A, Handan Ü, Mehmet Ö, Kaan Y, Ufuk B, Derya U, Elif Ç. ve Azize K. adlı kişiler gözaltına alındı.

Bu kişilerden birinin doktor, ikisinin eczacı, ikisinin eczacı kalfası, ikisinin ilaç satış elemanı oldukları belirtildi.

Şebeke mensuplarının maddi menfaat elde etmek amacıyla örgütsel bir yapı içerisinde hareket ettikleri, sahte laboratuvar kayıtları ve ilaç raporları düzenledikten sonra, işbirliği içinde oldukları doktorlar aracılığıyla bu raporlara istinaden sağlık karnelerine toplu olarak ilaç yazdırdıkları ileri sürüldü.

Sağlık karnesi sahiplerinin bu işlemlerden bilgilerinin olmadığı, usulsüzolarak düzenlenen reçetelerin paralarının Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan tahsiledilerek, devletin milyonlarca lira dolandırıldığı ifade edildi.

Şüphelilerin ev ve iş yerleriyle otomobillerinde yapılan aramalarda, çok sayıda sağlık karnesi, başka kişilere ait ilaç kullanım raporu, kupürü kesilmiş ya da kesilmemiş ilaç, çok sayıda reçete, değişik kişilere ait nüfus cüzdanları,sahte raporların hazırlandığı 4 adet dizüstü bilgisayar, bir masaüstü bilgisayar,doktor kaşesi, doktorlara ödenen paralara ait olduğu düşünülen çok sayıda dekont ve not ile hasta ve doktor isimlerinin yer aldığı bir ajanda ele geçirildi.

Gözaltına alınanlardan Şenay A, Azize K, Elif Ç, Derya U, Ufuk B. ve KaanY. soruşturmayı yürüten savcının talimatıyla emniyetten serbest bırakılırken diğer zanlılar sorgulamalarının ardından adliyeye gönderildi.

cnnturk