MHP, yardıma muhtaç ailelere kış mevsimi süresince her ay asgari ücretin üçte biri oranında doğalgaz yardımı yapılmasıiçin kanun teklifi verdi.MHP Karaman Milletvekili Hasan Çalış, MHP Tokat Milletvekili Reşat Doğru ve MHP İzmir Milletvekili Oktay Vural'ın imzasını taşıyan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ne göre, yardıma muhtaç vatandaşlara kış mevsimi süresince her ay asgari ücretin üçte biri oranında doğalgaz yardımı yapılmasını öngörüyor.

Teklifin gerekçesinde, Türkiye'de yaşanan ekonomik krizin, dalga dalga yayılarak toplumun tüm kesimlerini etkisi altına aldığı belirtildi.

Her geçen günkapanan iş yerleri nedeniyle işsiz vatandaşlara yenilerinin eklendiği bildirilen gerekçede, "Kriz karşısında işini kaybedenlerin çoğalması, işsiz vatandaşlarımızın yeni bir iş bulma umudunu iyice kırmıştır. Bu durumda olan vatandaşlarımızdan özellikle, kombili evlerde oturanlar kış aylarında ısınma konusunda büyük bir sıkıntı içine düşmektedir" denildi.

Vatandaşı, karda, kışta ve sokakta bırakan yöneticilerin, millet nezdinde vicdani sorumluluklarının bulunduğu anlatılan gerekçede, şu görüşlere yer verildi:

"Vatandaşlarımız ısınamıyorsa, ısınma imkanı yoksa onu ısıtmak, devletinen öncelikli görevleri arasındadır. Bu davranış, sosyal devlet olmanın gereğidir.Sosyal devlet, vatandaşını karda, kışta sokağa terk edemez. Bu nedenle, ülkemizdeyıllar yılı muhtaç ailelere yakacak olarak kömür yardımı yapılmaktadır.

Sobalıevlerde oturan muhtaç aileler kömür yardımlarından yararlanarak, bacaların ıtüttürürken, doğalgaz dönüşümü yapılmış, kombili evlerde oturan muhtaç aileler, büyük bir sıkıntı çekmektedir. Bu nedenle, bugün gelinen noktada, kömür sobası kullanma imkanı bulunmayan ve doğalgaz alacak imkanı kalmayan kombili evlerde oturan muhtaç vatandaşlarımızın da bacalarının tüttürülmesi gerekmektedir. Bu da ancak bu ailelere doğalgaz yardımı ile gerçekleştirilecektir."

cnnturk