Dışişleri Bakanı Ali Babacan, 2009 yılının Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde bir dönüm noktası olabileceğini belirterek, "Bu sene içinde bir çözüm olursa, bu beni şaşırtmaz doğrusu" dedi.


Babacan, Dünya Ekonomik Forumu için bulunduğu İsviçre'nin Davos kasabasında Türkiye'nin dış politikasna ilişkin olarak CNN TÜRK'ten Şirin Payzın'ın sorularını yanıtladı.

Ermenistan ile ilişkiler:
Ermenistan ile devam eden sürece ilişkin bir soru üzerine, Ermenistan ve Azerbaycan cumhurbaşkanları ile Minsk Grubu eş başkanlarının bugün Zürih'te Yukarı Karabağ için görüşeceklerini hatırlattı.

Liderlerin sonra da Davos'a geleceklerini kaydeden Babacan, Karabağ sorununun bir an önce çözülmesine önem verdiklerini bildirdi.

Ali Babacan, Türkiye-Ermenistan sorunlarının çözümü konusunda da "Bu sene içinde bir çözüm olursa, bu beni şaşırtmaz doğrusu. Yani 2009 yılı Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde bir dönüm noktası olabilir, yeter ki her iki taraf da sonuna kadar bu konudaki siyasi iradeyi koruyabilsin. Şu anda bizde
bu siyasi irade var, Ermenistan'da da görüyoruz, ama önemli olan bunu sonuna kadar sürdürüp o nihai noktaya varabilmek" dedi.

Türkiye-Ermeni ilişkileri kapsamında Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbantyan'la Davos'ta bir araya geleceğini söyleyen Babacan, hedefin 2 ülke ilşkilerinin normalleşmesi olduğunu belirtti.

Nalbantyan'la daha önce 6 kez görüştüğünü kaydeden Babacan, her defasında da ilerleme sağladıklarını vurguladı.

Gazze saldırıları:
İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının Davos'ta tartışılacağını belirten Babacan, ateşkesin sağlandığını ancak bunun kırılgan bir ateşkes olduğunu, sağlam ve ortak bir zemine oturtulması gerektiği söyledi.

Babacan sınırlarla ilgili düzenlemenin de ateşkesin sürdürülebilirliği açısından önemli olduğunu vurguladı.

"Obama'nın temsilcisinin geliş tarihi üzerinde çalışıyoruz" diyen Babacan, problemlerin silahla çözülemeyeceğini ve Türkiye'nin Gazze konusunda ilkli bir tavır sergilediğini ifade etti.

Bakan Babacan, ABD'nin yeni Ortadoğu temsilcisi George Mitchell'ın bölge gezisi çerçevesinde Türkiye'ye de gelmesinin söz konusu olduğunun hatırlatılması üzerine, bu ziyaretin tarihine ilişkin çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Mittchell'in dün akşam geç saatlerde kendisini aradığını ve şu anda tarih üzerinde çalışıldığını belirten Babacan, "Çünkü hızlı bir tur yapıyor. Bu tur içinde Türkiye'ye ne zaman uğrar, uğradığı zaman tarihlerde biz ne kadar müsaitiz üzerinde çalışılıyor. Ama Türkiye'ye gelme arzusunu dile getirdi" dedi.

Babacan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail lideri Şimon Peres'le bir panelde bir araya geleceğini de ekledi.

Enerji:
Ali Babacan, Nabucco Projesi için Budapeşte'de yapılan toplantıda Türkiye'nin Nabucco için ne kadar kritik olduğunun gündeme geldiğini söyledi.

Babacan ayrıca Rusya'yı dışlayıcı bir davranmanın da doğru bir tutum olmadığını vurguladı.

CNNTURK.COM - AA