Hrant Dink suikastı davasının 8. duruşmasında verilen ifadeler, davanın seyrini etkileyebilecek ayrıntılar içeriyor. Azmettirici olarak yargılanan polis muhbiri Erhan Tuncel, cinayetin işlendiği 19 Ocak günü, zanlı Ogün Samast'ın ve emniyet istihbarat memuru Muhittin Zenit'in aynı saatlerde internette online olduklarını ileri sürdü.Duruşmada ifade veren Trabzon Emniyet İstihbaratı'nda görevli memur Mehmet Ayhan da, Yasin Hayal ve mahalle arkadaşlarını cinayet gününe kadar fiziki ve teknik takibe aldıklarını söylemişti.

İfadeler, cinayet anına kadar polisin zanlıların her hareketinden haberdar olduğu kuşkusunu doğuruyor.

Dink suikastı davasında, "büyük abi" lakabıyla tanınan, cinayetin azmettiricisi olarak yargılanan polis muhbiri Erhan Tuncel'in ifadesine göre, polis cinayet günü de, katil zanlısı Ogün Samast ile bağlantı halindeydi.

Tuncel, sekizinci duruşmadaki ifadesinde cinayet gününe ilişkin şu ayrıntıları dile getirdi:

"Cinayetin olduğu 19 Ocak günü e-maillerime baktım. Ogün Samast'ın adresi vardı bende. Ogün ve Muhittin Zenit de online idi. Ben de 'cinayet işleyen adamın internette ne işi var' diye düşündüm"

Tuncel'in ifadesinde zanlı Samast ile beraber ismini dile getirdiği Muhittin Zenit, bir dönem Trabzon Emniyeti'nde Ramazan Akyürek'in başında olduğu istihbarat dairesinde görev yaptı. Cinayet işlendiği sırada ise Bayburt Emniyet Müdürlüğü emrindeydi.

Erhan Tuncel'in polis muhbiri olarak görevlendirilmesine aracı olan polis memuru Muhittin Zenit, Bayburt'un ardından yani, cinayetten 8 ay sonra 2007 yılı Eylül ayında bu kez Ramazan Akyürek'in daire başkanı olduğu Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat birimine atandı.

Akyürek ve Zenit, zanlılar Yasin Hayal ve Erhan Tuncel'in Dink'i öldürme planlarından haberdar olmalarına rağmen gerekli mercileri uyarmayarak görevi ihmal etmekle suçlanıyorlar.

Başbakanlık Teftiş Kurulu da, 1.5 sene süren çalışma neticesinde Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek ve İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer hakkında görevi ihmalden inceleme başlatılmasını istedi.

Teftiş Kurulu'nun raporu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından da, onaylandı ve Akyürek hakkında inceleme başlatılmasının yolu açıldı.

cnnturk