İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi, Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök tarafından hazırlanan 1'i emekli hakim, 40 kişinin gözaltına alındığı rüşvet operasyonuyla ilgili iddianame için görevsizlik kararı verdi.

Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun (CMK) 250. maddesine giren suçlara bakan İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde oluşturulan heyet tarafından, Cumhuriyet Savcısı Murat Gök'ün hazırladığı iddianame incelendi.

İddianamede işlendiği belirtilen suçların CMK 250. maddesiyle yetkilendirilmiş ağır ceza mahkemesinin görevi dahilinde olmadığı kanaatine varan heyet, iddianameyi İzmir'deki diğer ağır ceza mahkemelerinde değerlendirmek üzere gönderdi.

Sanıkların tutukluluk durumlarına itirazlarını da değerlendiren mahkeme, aralarında avukatlar T.Ü, İ.C.V, M.B, M.İ ve S.A'nın da bulunduğu 10 sanığın tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar verdi.

Tefecilik ve organize suç örgütü lideri olduğu iddiasıyla yargılanan V.O.Ç'nin serbest bırakılmasının ardından geçen yıl Ekim ayında başlatılan "Yengeç" kod adlı operasyonda, ağır ceza mahkemesi başkanı A.K. ile 8 avukatın da aralarında bulunduğu 16 kişi gözaltına alınmıştı.

Rüşvet karşılığı V.O.Ç'nin serbest bırakılmasını sağladıkları ve aracılık ettikleri iddiasıyla yakalanan zanlılardan, mahkeme başkanı ve 7 kişi tutuklanmıştı.

İlk operasyonun ardından olayla bağlantılı olarak, özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Murat Gök'ün talimatıyla Kasım ayında başlatılan "Yengeç-2" kod adlı operasyonda, önceki operasyonda "rüşvet"suçlamasıyla tutuklanan mahkeme başkanı A.K'nin kardeşi galerici H.K, eski İzmir Sanayi ve Ticaret İl Müdürü, 14 avukat ve bir emniyet amiri gözaltına alınmıştı.

Görevi başındayken gözaltına alınıp tutuklanan hakim A.K. hakkındaki iddianame, Yargıtay'a gönderilmişti.

cnnturk