Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nin (ODTÜ) yaptığı bir araştırmaya göre, Ankara'da dağıtılan kömürler dünyanın en yüksek kükürt ve arsenik oranına sahip. Araştırmayı yapan uzmanlar, kömürlerdeki değerlerin kısa vadede kalp, akciğer ve solunum yollarında hastalıklara sebep olacağını öngörüyor.


Ankara Büyükşehir Belediyesi ise kendi analiz sonuçlarını açıkladı ve "Kömürümüz kaliteli" dedi. Çevre Bakanlığı yetkilileri de değerlerin yüksek olmadığını, kömür denetimlerinin yapıldığını belirtti.

CNN TÜRK mikrofonlarına konuşan Ankaralılar, "nefes alamama" ve "göz yaşarması" gibi şikayetlerini dile getirdi. Sokak hissediyor... Zira, Ankara'nın havasında geçen yıllara göre farklılık var.

Birçok kişiye göre, hava eskisinden daha kirli... Çevre uzmanlarına ise, trafikteki araç yoğunluğu ile seçim öncesi dağıtılan kömürlerin hava kirliliğini artıran en önemli faktörlerden biri olduğunu söylüyor.

ODTÜ'nün dağıtılan kömürler üzerinde yaptığı araştırma da bunu ortaya koyuyor. Araştırmaya göre, dağıtılan kömürler dünyanın en yüksek kükürt ve arsenik değerine sahip.

ODTÜ Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Semra Tuncel, Başbakan'ın yardım yapma anlayışını saygıyla karşıladığını söyledi; "Ancak, yardım yaparken Başbakan'ın eliyle insanların zehirlenmesi bana anormal geliyor" dedi.

ODTÜ'nün Ankara'daki kömür araştırmasında alınan numunelerde kükürt oranı bin 35 çıktı. Oysa Avrupa Birliği standartlarına göre olması gereken değer binde 9. Türkiye standartları ise kömürdeki kükürt oranının binde 20'den fazla olmaması gerektiğini söylüyor. Yani; dağıtılan kömürlerdeki değerler hem AB hem de Türkiye standartlarının üzerinde.

ODTÜ, ikinci testi arsenik için yaptı; ulaşılan değer 543 ppm oldu. Oysa; dünyada kömürler üzerinde yapılan araştırmalarda en yüksek gözlenen değer 415. Yani; bu değerin üzerine çıkmış kömür yok. Dağıtılan kömürlerde ise arsenik oranı limitlerin çok üstünde.

Ancak Çevre Bakanlığı'nın rakamları tam aksini söylüyor. Bakanlık bürokratları "Denetimler yapılıyor, halk rahat olmalı" diyor.

Çevre Bakanlığı Hava Yönetimi Dairesi Başkanı Mustafa Şahin, "Ankara'da dağıtılan kömür, arsenik oranı 11 ppm... Soluduğumuz havada arsenik olabilmesi için 900 derecede yanması gerekir ki; soluduğumuz havaya etki etsin... Bir soba ne kadar derecede yanar? 250-300'ü geçmez. Arsenik olsa bile o külde kalır. Havaya bile gitmez" diyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi de, kendi analiz sonuçlarını yazılı açıklamayla duyurdu ve "Kömürümüz kaliteli" dedi. Belediyenin analizlerine göre dağıtılan kömürlerde arsenik oranı 6 ppm; AB standartlarına göre binde 9 olması gereken kükürt oranı da binde 5 olarak açıklandı.

cnnturk