Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, "Sayın Başbakan, aman ha bu sefer dik dur. Dik dur, bu millet arkandadır, Saadet Partisi arkandadır" dedi.


Kurtulmuş, partisince Kayseri Şehir Tiyatrosu'nda düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Davos'ta yaşanan gerginliğe değindi.

Kurtulmuş, "Milletimizin sahip olduğu hassasiyeti orada yansıttığı için Sayın Başbakan'a Kayseri'den teşekkür ediyorum. Başta milli görüş camiası olmak üzere bu aziz millet, Gazze konusunda kararlılığını ortaya koymuştur" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın reaksiyon göstermesinde, milletin gösterdiği kararlılığın etkili olduğunu ifade eden Kurtulmuş, "Hem Başbakan'ı hem de bu aziz milleti tebrik ediyoruz. Sayın Başbakan'ın göstermiş olduğu reaksiyonun anlık bir reaksiyondan öteye gitmesi ve bunun siyasi bir sonuca dönmesi için daha önce açıkladığım eylem planını bir kez daha hatırlatıyor, ısrarla takipçisi olacağımızı ifade ediyorum. Sayın Başbakan, aman ha bu sefer dik dur. Dik dur, bu millet arkandadır, Saadet Partisi arkandadır" diye konuştu.

"İsrail'e saldırı emrini veren sivil ve askeri yetkililerin Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesine çıkarılması için Türkiye bütün gücünü kullanmalı" görüşünü dile getiren Kurtulmuş, Türkiye'nin, bu konudaki diplomatik çabalara öncülük etmesi gerektiğini savundu.

İsrail'in en büyük gücünü diplomasiden aldığına işaret eden Kurtulmuş, "TBMM'deki İsrail Dostluk Grubu'nun kapatılıp, yerine Filistin Doskluk Grubu kurulmasını" önerdi.

Türkiye'nin, üslerinin İsrail uçakları tarafından kullanılmasına izin vermemesi gerektiğini ifade eden Kurtulmuş, "Sayın Başbakan, İsrail ile yapılan bazı ihalelerin askıya alındığını ilan etmeli. Eğer bunları yaparsa, millet bu kararı sonuna kadar destekleyecektir. Aksi taktirde Davos'taki olay, sadece yürekleri soğutmakla kalır" dedi.

cnnturk