Ankara'ya gitmek üzere İstanbul'dan havalanan ve Sağlık Bakanlığı'nın kiraladığı, biri Türk 2 pilotun yönetimindeki bir helikopter Bolu üzerindeyken kayboldu. Olayın ardından, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, helikopterin Bolu'nun Kıbrıscık-Çamlıdere'de mevkiinde tespit edildiğini belirtti.Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, kaybolan helikopterin koordinatlarının Kıbrıscık ve Çamlıdere arasında bir bölgede tespit edildiğini bildirdi.

Yıldırım, sağlık amaçlı helikopterin, içindeki bir Türk ve bir Polonyalı pilotla saat 14.00 sıralarında İstanbul Atatürk Havalimanından Esenboğa'ya havalandığını kaydetti.

Helikopterin saat 16.50'de Ankara'da olması beklenirken, 16.40'ta irtibatın kesildiğini ifade eden Yıldırım, "Şu anda Kıbrıscık ve Çamlıdere arasında bir bölgede koordinatları tespit edildi. Aramalar devam ediyor. Hava şartları ve yoğun kar yağışı nedeniyle arama kurtarma helikopterleri inecek uygun
bir yer arıyorlar. Son durum bundan ibaret" şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ da, Polonya'dan getirtilen ambulans helikopterle saat 16.30 civarında irtibatın kesildiğini belirterek, "Arama çalışmaları devam ediyor" dedi.

Bakan Akdağ, gazetecilere yaptığı açıklamada, 112 Acil Hava Ambulans Servisi için Polonya'dan ilgili firma tarafından Türkiye'ye getirilen helikopterle irtibatın İstanbul'dan Ankara'ya gittiği sırada, saat 16:30 civarında kesildiğini söyledi.

Söz konusun helikopterin, filoya katılması için yeni getirildiğini ifade eden Akdağ, "Helikopterle, Bolu'nun Mudurnu ilçesi Kıbrıscık Beldesi Köroğlu
mevkisinde irtibat kaybedilmiştir. Arama çalışmaları devam ediyor" diye konuştu.

Akdağ, helikopterde bir Polonyalı bir de Türk olmak üzere iki uçuş görevlisinin olduğunu kaydetti.

Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar, "En son bize, helikopterin Kıbrıscık ilçesi Köroğlu mevkisinde kaybolduğu yönünde bilgiler geldi. Bu bilgiler doğrultusunda bölgede arama kurtarma çalışmaları yapılıyor. Net hiç bir bilgi yok" diye konuştu.

Öte yandan, diğer yetkililer ise, İstanbul'dan Ankara yönüne giden ve Türk pilot Süleyman Kıyak ve yardımcı pilot Endrew Inojewodzki yönetimindeki helikopterle saat 16.00 civarında telsiz ve radar irtibatının kesildiğini, son sinyalin alındığı bölge olan Mudurnu-Akyazı-Düzce üçgeninde, jandarma, Karayolları ve Köy Hizmetleri ekiplerinin vatandaşların ihbarı doğrultusunda, Kıbrıscık ve Dörtdivan ilçelerinde helikopteri arama çalışmaları başlatıldığını bildirdiler.

Yetkililer, çalışmanın Kıbrıscık ilçesinin Köroğlu mevkisinde yoğunlaştığını da belirttiler.

Arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere Ankara'dan bir askeri helikopterin bölgeye gönderildiği de öğrenildi.

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürü Dr. Ali Arıduru, saat 16.45'te Ankara'da olması planlanan helikopterin kule ile irtibatının saat 16.11 sularında Mudurnu ile Kıbrıscık ilçeleri arasında kesildiğini bildirdi.

Arıduru, ellerinde bunun dışında henüz net bilgi olmadığını söyledi.

Arama çalışmaları devam ediyor

Bolu, Ankara ve Sakarya'daki sivil savunma arama kurtarma birliklerinden 26 personel, Bolu civarında irtibat kesilen ambulans helikopterle ilgili arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere Kıbrıscık'a gönderildi.

Bolu Sivil Savunma Arama Kurtarma Birliği'nden 2 araç ile 4 personel, Sakarya Sivil Savunma Arama Kurtarma Birliği'nden 3 araç, 9 personel ve 1 arama kurtarma köpeği ile Ankara Sivil Savunma Arama Kurtarma Birliği'nden de 4 araç 13 personel ile 3 arama kurtarma köpeği bölgeye sevkedildi.

Helikopterin saat 14.58'de Atatürk Havalimanı'ndan kalktığı ve pilotun son sözünün "hava şartları kötü" olduğu da öğrenildi.

Polonya'dan kiralanan helikopter, yakıt molası vermek için İstanbul Atatürk Havalimanı'na indi.

Biri Süleyman Kıyak isimli Türk, diğeri Polonyalı iki pilot, ikmalin ardından saat 15.00'de Ankara'ya gitmek için tekrar havalandı.

cnnturk