Mesut Yılmaz'a yumruk Ergenekon'da

Ergenekon terör örgütü soruşturması Türkiye'nin karanlık bir dönemini de aydınlatıyor.


Geçtiğimiz yıllarda Türkiye'yi ayağa kaldıran birçok suikast ve faili meçhul cinayetin arkasından Ergenekon çıkıyor. Soruşturmayı cesaretle yürüten cumhuriyet savcıları, üstü örtülen bu karanlık dosyaları tozlu raflardan bir bir indiriyor. Dönemin Muhalefet Lideri Mesut Yılmaz'a Budabeşte'de atılan yumrukta var. Olayın karanlıkta kalan yanları olayın ardından Mesut Yılmaz'ın Başbakan olmasına rağmen aydınlanmadı. Arşivleri karıştırdığımızda olayla ilgili ilginç detaylar var. İşte unutulan detaylar


Çakıcı: Yumruğun arkasında Eymür var

MESUT Yılmaz'a yumruk olayının arkasında kim olduğu konusunda bugüne kadar iki önemli iddia gündeme geldi. Alaaddin Çakıcı ile Erol Evcil arasındaki konuşmaları içeren ses kayıtları yayınlandığında yumruk olayı tekrar gündeme gelmişti. Çakıcı "Turgut'un Abisi" diye tarif ettiği Yılmaz'ın Budapeşte'de yumruklanması olayında "Gözlüklü"nün parmağı olduğunu anlatıyordu. "Gözlüklü"nün kim olduğunu ise "Onu mükafatlandırdı, Washington'a gönderdi" diye tarif ediyordu.

YILMAZ: EVCİL'DEN RİCACI OLDUM

MESUT Yılmaz, çetelerle ilgili kurulan Meclis Komisyonu'na verdiği ifadede ise Budapeşte meselesini araştırması için Erol Evcil'den ricacı olduğunu da itiraf ediyordu. İşte Mesut Yılmaz'ın ifadesi (Çete Komisyonu'nu sayfa 84-86): "Erol Evcil'in ismini duyardım hiç görmemiştim. İlk defa Mehmet Gedik (Bursa Anap İl Başkanı) isimli bir arkadaşımızın babasının cenazesi sırasında, Bursa'nın Mustafa Kemal Paşa ilçesinde gördüm. Sadece gördüm, bana tanıttılar. Sonra ben Macaristan'da bir saldırıya uğradım. Bir iki hafta sonra Mehmet Gedik beni telefonla aradı. Ben o sırada anamuhalefet partisinin lideriyim. Macaristan olayı ile ilgili olarak MİT'teki bir üst düzey yetkilinin, kendisinin tanıdığı bir üst düzey yetkilinin, bana bilgi vermek istediğini söyledi. Ben de randevu verdim. Ofisime geldiler. Gelirken Erol Evcil ve Bursa milletvekili İbrahim Yazıcı'nın oğlu Serkan Yazıcı ve Yavuz Ataç vardı. Diğerleri dışarıda kaldı, sadece Yavuz Ataç benim yanıma geldi. Yavuz Ataç'la bir saat konuştuk; bana MİT'teki dedikodulardan bahsetti ama, Macaristan olayı ile ilgili hiçbir bilgi vermedi. Halbuki geliş nedeni buydu... Dışarı çıkınca biraz da şaşırdığım için Yavuz Ataç'ın Budapeşte'yle ilgili hiçbir şey söylemediğini Erol Evcil'e intikal ettirdim. EĞER BU KONUDA VARSA BİR BİLGİNİZ ARAŞTIRIN BANA VERİN dedim."

YUMRUKLAYAN KİŞİ KAYIP MI?

Mesut Yılmaz'ı Budapeşte'de yumruklayan Veysel Özerdem Türkiye'ye getirildikten sonra Metris Cezaevi'ne konulmuştu. Özerdem'in ailesi bir süre sonra oğullarından haber alamadıklarını, öldürülmüş olmasından endişe ettiklerini iddia etmişti.

Samanyoluhaber...