MHP lideri Devlet Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos'taki Gazze tavrına bir kez daha hak verdi; "Ama karakolda doğru söyledi mahkemede şaştı" dedi. "Omurgalı ve dik duruş bekliyoruz" diyen Bahçeli, Erdoğan'ı tutarlı davranmamakla ve olayı iç siyaset malzemesi olarak kullanmakla suçladı.Partisinin grup toplantısında konuşan Bahçeli, konuşmasının büyük bir bölümünü Davos'taki Gazze gerginliğine ayırdı.

MHP lideri, "Başbakan Erdoğan, yöntemi tartışılsa da, tepkisinde haklıdır. Ancak Erdoğan'ın bu tavrı yanlışlarını örtmez. Erdoğan bu durumu iç siyasete alet etmemelidir. Hamasi beyanlar seçim malzemesi göstergesidir" dedi.

"Erdoğan Davos'ta ve sonrasında tutarlı tavır sergilemedi" diyen Bahçeli, "Ondan bu beklenmedik tavır karşısında halkımız da şaşırdı. Dik durma adına yaptığı bu çıkış beklentiyi yükseltti. Erdoğan'dan beklenen AB ve ABD karşısında dik durmak. Omurgalı ve dik duruş bekliyoruz" ifadesini kullandı.

Bahçeli, "Dış politikada teslimiyetçi tutum var. Türkiye onuru ile oynanacak bir ülke değil" dedi; "Türk milletinin Erdoğan'ın açtığı yeni kapıdan, yeni tavırlar beklediğini vurguladı.

Erdoğan'ın Davos'un ardından İstanbul'da yaptığı açıklamaların "iyimserlikten uzak" olduğunun altını çizen MHP lideri, "Başbakan, iç politikada şişirdiği sanal kahramanlık ile gerçek dünyada sıkışıp kalmıştır. Arkasına düşüp alkışlanan Başbakan hangisidir? Erdoğan Davos'ta söylediklerinden çark etti. İç malzeme olarak kullandı. Tepkisi İsrail'e değilse kime olmuştur? Kime kahramanlık yapmıştır?" dedi.

"Başbakan bu tavrıyla yanlışlarını örtemez, yaptığı yanlışların ağır faturasını ödemekle karşı karşıyadır" diyen MHP lideri, "Hamas yanlısı tavrı ile Filistinli diğer grupların yüzüne nasıl bakacak? Arabuluculuk görevini nasıl yerine getirecek? Öne sürdüğü görüşler, sabun köpüğü gibi çabuk dağıldı. Omurgasız siyaset arayışı ve basit siyaset yerine, Davos'taki duruş, tüm milli meselelerde sergilenmelidir" dedi.

cnnturk