Baykal'dan Davos eleştirileri başladı !

BAŞBAKAN’ın Davos çıkışına önceki gün destek veren Baykal bugün Hürriyet'te "Bu kaça mal oldu Türkiye’ye?" diye sordu.


- Enis Berberoğlu'nun yazısı...

BAŞBAKAN’ın Davos çıkışı AKP, tabanına seçim öncesi moral verdi. Ekonomik kriz, Ergenekon davası unutuldu, seçim kampanyası Davos eksenine girdi. Peki muhalefet bu gidişattan hoşnut mu, ne düşünüyor?

CHP Lideri Deniz Baykal’a sordum, işte yanıtları:

Belediye başkan adaylarında önce Ankara’yı açıkladınız. İzmir veya İstanbul’da zorlandınız mı?

İstanbul’da geç aday belirledik ama uygun biri olduğu görüldü. Başarılı bir seçim oldu. İzmir’deki, görevdeki başkanımız. Doğal olarak onunla yürüyelim diye baktık.

Ama Adana adayını son anda değiştirdiniz.

Adana’da adayı değiştirme kararı aldık. Tabloyu kökten değiştirdi. Birdenbire Adana’da hava değişti. Bursa’da bir kadın adayımız var. Aydın’da yine aynı şekilde.

Ankara Çankaya’yı ne yapacaksınız?

Çankaya’yı açıklayacağız. Önemlilerden Çankaya kaldı şimdi.

İstanbul’da mevcut başkanları yeniden aday gösterdiniz.

Seçilmiş başkanlarla devam. Güzel bir tablo ortaya çıktı.

Peki Başbakan’ın Davos çıkışı?

Bu konuya medya çok taktı. Dördüncü gün artık insaf edin. Yabancı medyaya bakıyorum kimsenin taktığı yok. Davos uluslararası bir olay.

Yerel seçimi etkiler mi sizce bu olay?

Toplumda da böyle bir hikáye yok, yansıyacağını sanmıyorum. Yerel seçimin şartları farklı.

Önemi yok diyorsunuz.

Hem dibi yok hem de ciddi bir şey değil. Yeter artık. Tam tersine şimdi hasar tespiti çalışmasına ihtiyaç var. Bu kaça mal oldu Türkiye’ye? Obama’nın Ortadoğu özel temsilcisi Mitchell uğramıyor Türkiye’ye. Önce ilan etti, sonra iptal etti. Daha önemli olanı İsrail büyükelçisi olağanüstü söyledi: "Türkiye’nin dış politikasını AKP’nin tabanı mı belirleyecek?" Yani diyor ki, "Sen artık popülizme, sokağa teslim oldun". Yani sokağın anti Yahudi duygularına dayalı politika getiriyorsun. Buna gık diyen yok, çünkü adamın söyledikleri doğru. Çok ağır bir itham.

HÜRRİYET