İzmir'in Buca ilçesindeki bir alışveriş merkezi önüne bir hafta önce tencere içinde zaman ayarlı bir bomba bulunduğu ortaya çıktı. İçerisinde gübre, havai fişek tozları, potasyum hidrat karışımı bulunan 3 kilogram el yapımı bomba vatandaşın ihbarı üzerine patlamadan bulundu. Zaman ayarlı ve 1 saat sonra patlamaya hazır halde bulunan tencere içerisindeki bomba vatandaşlar tarafından fark edilmeseydi, çoğunluğu üniversite öğrencisi onlarca kişinin hayatını kaybedebileceği belirtildi.

MEHMET İNMEZ/ İZMİR/ AJANS HABERTÜRK/ ÖZEL HABER

Olay bir hafta önce Buca Kasaplar Sokağı içerisinde bulunan bir alışveriş merkezinin önünde meydana geldi. Sabah saatlerinde işe gitmek için yola çıkan bir kadın, mağaza önünde çelik tencerenin bırakıldığını gördü. Mağazanın kapısı önüne bırakılan tencereden şüphelenen kadın, polisi arayarak durumu bildirdi. İhbar üzerine olay yerine gelen ekipler, çevre güvenliğini alarak bomba imha ekiplerini çağırdı.

İÇERİSİNDEN SAATLİ BOMBA ÇIKTI


Olay yerine gelen bomba uzmanı ekipler, tencerenin kapağını açtığında şoke oldu. Tencerede gübre, havai fişek tozları, potasyum hidrattan oluşan yaklaşık 3 kilogram el yapımı ve zaman ayarlı bomba olduğu belirlendi. Bombanın 1 saat içerisinde patlamaya hazır olduğunu tespit eden ekipler, olay yerinde bombayı etkisiz hale getirdi. Polis, el yapımı hazırlanmış bombayı ve tencereyi incelemek üzere Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürdü.

SOL ÖRGÜTLERİN İŞİ OLABİLİR

Olayın ardından geniş çaplı araştırma başlatan ekipler, el yapımı ve zaman ayarlı bombayı sol örgütlerin koymuş olabileceği üzerinde duruyor. Tencerenin konulduğu alışveriş merkezinin sahibinin AK Parti'li bir yöneticinin olması gözleri sol örgütlere çevirdi. Polis, eşkalleri belirlenen ve güvenlik kameralarına yakalanan 20-25 yaşlarındaki iki bombacının kimliklerini tespit etmeye çalışıyor.

FARK EDİLMESE FELAKETTİ


Dokuz Eylül Hukuk Fakültesi ve Eğitim Fakülteleri'nde okuyan öğrencilerin fakültelerine gitmek için bombanın bırakıldığı alışveriş merkezi önünden geçtiği ve aynı güzergahta çok sayıda alışveriş merkezi bulunduğu belirtilirken, bombanın fark edilmemesi halinde çok sayıda kişinin ölebileceği kaydedildi.
habertürk