İsrail seçimleri öncesinde Filistinli tarafları uzlaştırma girişimleri sürüyor. Ankara da Gazze krizinde yoğun bir haftaya giriyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, El Fetih'e yakın Suudi Arabistan'a resmi ziyaret yaparken, Hamas'a yakın Katar'ın Başbakanı Türkiye'ye geliyor. Hafta sonunda da Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas Ankara'da olacak.

Gazze'de ateşkes kırılgan. İsrail'e roket saldırıları sürüyor. İsrail, Hamas hedeflerini vuruyor. Herkesin dört gözle beklediği Filistinli taraflar arasında uzlaşma çabalarında ise açıklamaların tonu her geçen gün sertleşiyor. Krizden çıkış yolu arayan Ankara ise tüm taraflarla doğrudan görüşmeler yapıyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Filistinlilerin birliği ve beraberliği Filistin davası için elzem olan şeydir. Filistin iki tane devlet mi olacak? Filistinliler için de Arap dünyası için de ayıp olan bir şey" açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Gül, bu cümlelerle Gazze krizinde çok önemli bir ülkeye El Fetih'le Hamas arasındaki son anlaşmayı yani Mekke Mutabakatı'nı sağlayan Suudi Arabistan'a gitmeden kullandı.

Gül, Hamas'ın öneminin altını çizdi, 2006 yılında Hamas lideri Halid Meşal'in Türkiye'ye gelişini hatırlatarak Batı ülkelerine sitem etti.

Cumhurbaşkanı, "O zaman fırsat verilmiş olsaydı Türkiye'ye belki bugün yaşananların hiçbiri yaşanmazdı. Belki Gazze bugün çok farklı olurdu. Belki Hamas çok farklı bir grup olurdu. O zaman görüşmeleri yapan bendim ve çok da ümitliydim" dedi.

Gül, ümitleri tekrar ayağa kaldırmak için El Fetih'e yakın Suudi Arabistan'a gitti. Gül'ün gitmesinin ardından Hamas'a yakın Katar'ın Başbakanı El Tani Ankara'ya gelmek için yola çıktı. Katar Başbakanı ile Ankara'da görüşmelerde bulunacak. Türkiye iki Filistinli grup arasındaki gerilimi Riyad ve Doha üzerinden aşmaya çalışacak.

Tüm bu trafiğin ardından ise Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas cuma akşamı Ankara'ya gelecek cumartesi günü hem Cumhurbaşkanı hem de Başbakan ile görüşecek.

Bu kritik toplantıların ardından ise Ankara nefesini tutacak. İsrail'de salı günü yapılacak seçimlerin sonucunu bekleyecek. İsrail'de kurulacak yeni hükümete göre ise yeni strateji belirlenecek.

cnnturk