Uğur Dündar'dan habercilik (!) ayıbı

Star Haber, büyük bir habercilik(!) başarısına imza attı. Nasıl mı, Tıklayın "pes dedirten skandal"ı göreceksiniz...

Canlı yayında tamamen kişisel olan bir doktor raporu, büyük bir maharetmiş gibi elinde sallaya sallaya canlı yayında açıklandı. Uğur Dündar yönetimindeki Star Haber, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tedavisi süren Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a ait sağlık raporunu yayınladı ve durumunun söylenenin aksine ciddi olduğunu iddia etti. Canlı yayındaki muhabir haberi, "Bu raporu, ilk kez Star TV ekranlarında görüyorsunuz" anonsuyla duyurdu ve Unakıtan'a ait kan şeker düzeyi ile Nöroloji raporunu açıkladı.

İDDİALAR KADAR HABER DE VAHİM!

Aslında muhabirin bu büyük gazetecilik başarısı (!), Unakıtan'ın özel yaşamını müdahalenin dışında suç unsuru da taşıyor. İlk kez 1998 yılında yürürlüğe giren Hasta Hakları Yönetmeliğin'deki bir çok bölüm hastaya ait kişisel bilgilerin gizli kalmasını emrediyor. Daha da ötesi bu bilgilerin kamuyla palyalışması ise kesinlikle yasak. İlgili yönetmelik hükmü ise aynen şöyle;

"Sağlık hizmetinin verilmesi sebebiyle edinilen bilgiler, kanun ile müsaade edilen haller dışında, hiçbir şekilde açıklanamaz."

ASKER İN BAKAN OUT, YILMAZ ÖZDİL'DEN ÇIT YOK!

Bu durum Uğur Dündar kadar Yayın Yönetmeni Yılmaz Özdil'in de dikkatinden kaçtı. Zira Özdil bu konularda "bazen" hassas tavrıyla biliniyor. Son olarak geçtiğimiz yılın Haziran ayında Hürriyet'teki köşesinde "Çıt yok" başlıklı yazısında Vakit'e itiraz eden Özdil, Genelkurmay İkinci Başkanı'na ait sağlık raporlarının yayınlanmasını doğru bulmadığını ve bu konuda gerekli yasal işlemin başlatılmasını istemişti.

MUHABİR NELER SÖYLEDİ?

Star Haber'in Unakıtan'ın sağlık bilgilerine ait yayınladığı raporda, çok önemli detaylar canlı yayında izleyicilere aktarılırken, belki de gizli tutulması hatta ekonomiyi dolaylı da olsa ilgilendirebilecek bazı bilgiler yine aynı gazetecilik başarısıyla(!) kamuya açık hala getirildi. İddialara göre Unakıtan küçükte olsa bir beyin kanaması geçiriyor ve bu da doktorlar tarafından gizleniyor.

HÜRRİYET DE AYNI HATAYI YAPMIŞTI

Hürriyet Başbakan Erdoğan'ın sağlık raporunu yine büyük bir gazetecilik başarısıyla (!) kamuoyuna açıklamıştı. Erdoğan, gazetecilere göstereceği kartla kendi kartını karıştırınca Hürriyet'in kurbanı olmuş, tele-objektifle "sağlık kartının" üzerindeki sağlık numarasını okunarak, internetten Erdoğan'ın tüm sağlık bilgilerine ulaşılmıştı. Gazete etik olmayan bu yöntemle elde ettiği bilgileri okuyucusuna "10 yıldır şeker hastasıymış" başlığıyla aktarmıştı.

İNTERNETHABER