Vekillerden kanun değişikliği isteği

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, belediyelerin daha rahat çalışması için İdari Yargılama Usul Kanunu'nun değiştirilmesini istedi.


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, belediyenin çok sayıda projesinin açılan davalarda alınan bilirkişi raporları nedeniyle idare mahkemelerince yürütmesinin durdurulduğunu belirterek, belediyelerin daha rahat çalışması için İdari Yargılama Usul Kanunu'nun değiştirilmesini istedi.

AK Parti Ankara il Başkanlığı tarafından Sheraton Otel'de düzenlenen ''Proje ve Vizyon Buluşması'' konulu toplantıda konuşan Gökçek, 15 yıldır Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunu ve bu dönemde bir çok engellemeyle karşılaştığını belirtti. Gökçek, bu süre içerisinde 500 civarında inceleme geçirdiğini, bu incelemeler nedeniyle savunma yazdığını söyledi.

Melih Gökçek, bazı projelerini hayata geçirmesinde iki engel olduğunu, bunlardan birincisinin Murat Karayalçın döneminden kalan borçlar, diğerinin ise idare mahkemelerinde açılan yürütmeyi durdurma davaları olduğunu ifade etti. İdari mahkemelerinde belediye aleyhinde bin 500'e yakın dava bulunduğunu söyleyen Gökçek, bu davaların çoğunun Çankaya Belediyesi ile mimarlar ve şehir plancıları odaları tarafından açıldığını belirtti.

Açılan davalarda çoğunlukla ODTÜ'lü bilirkişilerin atandığını bu nedenle davaların yüzde 95'inin belediye aleyhine sonuçlandığını savunan Gökçek, ''Gazi Üniversitesi'nin bilirkişi olarak belirlendiği davalarda nedense kaybettiğimiz dava yüzde 50 oranında. Bu nedenle milletvekillerimizden İdari Yargılama Usul Kanunu'nun değiştirilmesini istiyorum'' diye konuştu.

GÖKÇEK'İN YENİ PROJELERİ

Melih Gökçek, daha sonra yeniden belediye başkanı seçilmesi halinde Ankara'da gerçekleştireceği projelerini anlattı.

Metro projeleri için şu ana kadar 755 milyon TL harcadıklarını belirten Gökçek, ''Metroların yüzde 75'i tamamlandı. Bunların bitirilmesi için 1 milyar dolar lazım. Sayın Başbakanımız metroların bitirilmesi için destek vereceğini söyledi'' şeklinde konuştu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 164 sosyal projeyi hayata geçirdiklerini belirten Gökçek, bununla 174 bin ailenin sıkıntılarını giderdiklerini bildirdi.

Gökçek, yeni dönemde Ankara'nın ulaşım sorununu çözecek, yeni raylı sistem projelerini hayata geçireceklerini, hayvanat bahçesi ve Disneyland projesini gerçekleştireceklerini, Ulus Tarihi Kent Projesi'ni ivedilikle uygulamaya sokacaklarını kaydetti.

Ankara'nın kongre merkezi olması için yeni fuar ve kongre alanları yapacaklarını, organize sanayi bölgelerine destek vereceklerini ifade eden Gökçek, başkentti Türkiye'nin tıp merkezi haline getirmek için de sağlık alanında yatırım yapacak kişilere ve kuruluşlara alt yapı ve arsa desteği sağlayacaklarını belirtti.

Toplantıya, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, AK Parti Ankara milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı.

samanyoluhaber..