İzmir kent merkezinde dün gün boyu devam eden sağanak yağış, hayatı olumsuz etkiledi. Buca ve Alsancak'ta tıkanan kanalizasyonlar nedeniyle yollar göle döndü, çok sayıda araç yolda kaldı.Bornova:
Bornova ilçesi 1591 sokaktaki zemin katta bulunan bazı evleri ise su bastı. Kanalizasyondan çıkan lağım sularının dolduğu evlerdeki eşyalar kullanılmaz hale geldi.

İtfaiye ve belediye ekipleri baskınların yaşandığı evlerde su tahliyesi yapmaya başladı. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, kentte önümüzdeki günlerde de yağışın devam edileceği belirtilerek, vatandaşlardan dikkatli olmaları istendi.

Aliağa:
Yağmurun hayatı olumsuz etkilediği Aliağa ilçesinde yol, ev ve dükkanları su basarken, foseptik ve kanalizasyonlar da taştı.

Yollarda biriken sular nedeniyle trafik de olumsuz etkilendi. Aliağa Belediyesi Fen İşleri ekipleri ve vatandaşların suları boşaltmaya çalıştıkları yolların kenarlarına, apartman ve işyerlerini su basmaması için setler oluşturuldu.

Aliağa İlçesinde yağmur en çok Atatürk caddesinde etkili oldu. Caddenin 102 Evler kavşağında bulunan 6 işyerini ve apartmanların bodrum katlarını, taşan kanalizasyonla karışan yağmur suları bastı. Ev ve işyerlerinde maddi hasar oluştu.

Aliağa Belediyesi Fen İşleri Müdürü Tahir Tanışan ilçenin aşırı yağışın etkisi altında olduğunu söyleyerek, vatandaşların yardımına yetişebildikleri ölçüde koştuklarını söyledi. 24 personel, 4 kepçe, 1 greyder, 3 kamyon ile çalışmaları günboyu sürdürdüklerini belirtti.

Bergama:
Bergama ilçesinde sular altında kalan bir gıda firmasına ait depoda maddi hasar meydana geldi. İzmir- Çanakkale Karayolu Dikili yol ayrımı yakınlarında ise tıkanan menfezi açmaya çalışan bir dozer sel sularında kaldı. Dozer, yardıma gelen diğer iş makinaları tarafından kurtarıldı.

Dikili ilçesi ile Bademli köyünü birbirine bağlayan karayolu da sel suları nedeniyle hasar gördü. Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, yağışlarla birlikte oluşan su baskınlarına ekiplerin kısa sürede müdahale ettiğini, can kaybının olmadığını ancak Dikili'nin afet bölgesi ilan edilmesinin gerektiğini söyledi.

DHA