Ucuz pirinç kuyruğu

Pirinç fiyatlarında son dönemde görülen artış, İzmir'de vatandaşı, piyasadakinden düşük fiyata ürün satılan TMO'nun satış ofisine yöneltti.
16 / 04 / 2008 12:45
Yetkililer, önünde kuyruk oluşan mağazaya 15 yıldır bu kadar ilgi görülmediğini belirtti. Vatandaşlar, marketlere göre yarı yarıya ucuz satılan pirinç için sabahın erken saatlerinde TMO mağazasının önüne geldiklerini söyledi.

TMO mağazasında bir kişiye en fazla iki kilo pirinç, kilosu 1.80 YTL�den satıldı. Pirincin market fiyatı 3.5-7.5 YTL arasında.

Bu arada Türkiye'de pirinç fiyatlarının yüzde 130 artmasının ardından, Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün ile Ankara Ticaret Borsası Başkanı Faik Yavuz, fiyatlar düşene kadar pirinç alınmaması çağrısında bulundu. Aygün, 'Türk halkını pirinç almamaya davet ediyorum. Bakın o zaman pirinç fiyatları nasıl düşecek' dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken de fiyat artışlarının üreticiden ve perakendeciden kaynaklanmadığını belirterek, 'Fazla stoka gerek yok. Yeni mahsul piyasaya çıkıncaya kadar stoklarda yeteri kadar mahsul bulunmaktadır. Yeni ürün çıkınca da bu fiyatlar kendiliğinden aşağı düşecektir' dedi.
Milliyet