Tahliye nedeni bu kez sağlık

Ergenekon kapsamında tutuklanan emekli Orgeneral Tolon'un 7 ay sonra 'delil yetersizliği'nden tahliyesine savcılık itiraz etti. 12. Ağır Ceza Mahkemesi kararında direndi. Ancak gerekçeyi bu kez, 'Yaş ve sağlık' olarak açıkladı.

Ergenekon soruşturmasını yürüten cumhuriyet savcıları, nöbetçi İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nce emekli Orgeneral Tolon'un serbest bırakılmasına ilişkin itiraz dilekçesini mahkemeye sundu. Tolon hakkındaki tahliye kararının kaldırılması ve yakalama emri çıkartılması talep edildi.

6 SAATTE 25 KLASÖR
Mahkeme heyeti, savcıların itirazı sonrası 25 klasörlük dosyayı yaklaşık
6 saatlik incelemenin ardından karara bağladı. 12. Ağır Ceza Mahkemesi üye hakimi tarafından, Tolon'un tutukluluk halinin devamı için kuvvetli delil bulunmadığı gerekçesiyle verilen tahliye kararının bu gerekçesi kaldırıldı. Nöbetçi mahkeme tarafından böyle bir karar verilemeyeceği, bunun takdir yetkisinin mahkemede olduğu kaydedildi.

Üye hakimin tahliye kararını yerinde bulan Mahkeme Heyeti, kuvvetli şüphe ve tutuklama nedenlerinin devam ettiğini ancak, yaşı, sağlık durumu, delil karartma şüphesinin bulunmaması ve tutuklamanın bir tedbir olduğunu kaydederek Tolon'un tahliye edilmesi gerektiğini ifade etti. Mahkeme Heyeti ayrıca, Tolon hakkında yurtdışına çıkış yasağı bulunduğunu ve kaçma şüphesi olmadığını kaydetti. Savcıların tahliye kararına yaptıkları itiraz heyet tarafından gerekçelendirilerek reddedildi.


aksam