Muş'un Korkut ilçesinde iki aile arasında 36 yıldır devam eden kan davası, Bitlis'in Güroymak İlçesi Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nda (YİBO) düzenlenen barış yemeğiyle son boldu.


Barış toplantısına Kaymakamı Rıfat Atlan, Güroymak Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu, Güroymak Müftüsü Mustafa Demirbaş ile iki aileden yaklaşık 2 bin kişi katıldı.

Çınarardı köyündeki Erollar ve Akınlar aileleri arasında arazi anlaşmazlığı yüzünden çıkan ve iki kişinin yaşamını yitirdiği kan davası, Şeyh Nurettin Mutlu'nun devreye girmesiyle sona erdi.

Barış töreni Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Burada konuşan Müftü Mustafa Demirbaş, "Allah'ın saygı değer olarak yeryüzünde yarattığı tek varlık insandır. İnsanlık tarihinde şüphesiz ki kırgınlıklar dargınlıklar kaçınılmaz olmuştur. Ama insanlığa saadet ve selameti getiren Peygamber Efendimiz, risalet görevlerinden biriside toplumsal barışı uzlaşma ve kaynaşma çabasını göstermek olmuştur. Bu gün burada iki değerli ailenin barışına tanıklık etmenin gururunu yaşamaktayız. İnsanlar arasındaki barışı ve kaynaşmayı temin eden herkese teşekkür ediyorum." ifadesini kullandı.

Daha sonra her iki aile üyeleri Kur'an-ı Kerim'in altından geçerek kucaklaştı. Verilen ikramın ardından tören sona erdi.

CİHAN