Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde terör örgütü PKK sempatizanları izinsiz gösteri yaptı. Gösteri öncesi cadde üzerinde geçen çocuklara polis tatlı ikram etti.

Terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan'ın yakalanışımım yıldönümü dolayısıyla birçok ilde ve ilçede çıkan olayların ardından önlemlerini artıran Viranşehir Emniyeti, Şanlıurfa'dan gelen takviye ekiple güvenlik önlemlerini artırdı.

Olayların yaşanacağı cadde üzerinde önlem alan emniyet güçleri, bekleme sırasında yanlarına gelen çocuklara tatlı ve çikolata ikram etti. Geçtiğimiz hafta polis tarafından top dağıtılırken bu hafta hem top, hem de tatlı ve çikolata dağıtıldı.

Polisleri görüp Karacadağ Caddesi'ne gelen yaklaşık 45 çocuğa Özel Harekât timleri pastaneden aldıkları tatlıları dağıttılar. Tatlıları alan çocuklara Çevik Kuvvet polisleri de çikolata ve top dağıttı. Çocuklar daha sonra polislerle kısa süreli bir maç yaptı. Maçı çocuklar 2-1 kazandı.

Çocuklarla yakından ilgilenen Özel Harekât ve Çevik Kuvvet polisleri yoldan geçen vatandaşlarla da sohbet ettiler. Eylemin başlayacağı saatlerde polisler, etraflarında toplanan çocuları olaylardan etkilenmemeleri için evlerine gönderdiler.

LASTİK YAKTILAR

Saat 19.45 sıralarında yaklaşık 50 kişilik grup Karacadağ Caddesi üzerinde lastik yakıp slogan attılar. Grubun şehir merkezine inme ihtimalini değerlendiren Özel Harekât polisleri ve Çevik Kuvvet ekipleri cadde üzerinde güvenlik önlemleri aldılar.

Şehir merkezine doğru hareket eden terör örgütü PKK sempatizanları, yol üzerinde bulunan çöp konteynırları ve kaldırım taşlarıyla cadde üzerinde barikat kurdular. Sözde PKK bayrağı açan göstericiler Abdullah Öcalan lehine slogan attılar.

Cadde üzerinde bulunan sokak lambalarını ve işyerlerinin lambalarını kıran göstericiler önlem alan polislere taş ve molotoflarla saldırdılar. Polis ise göstericilere biber gazı ile karşılık verdi.

Cadde üzerinde balkonlarına çıkan bazı vatandaşlar ise, "Kahrolsun PKK" sloganları atarak eylemi kınadılar. Yaklaşık 45 dakika süren eylem göstericilerin ara sokaklara kaçması ile son buldu.

ÇOCUKLARI KULLANAMADILAR

Birçok eylemde çocukları kullanan terör örgütü yandaşları bu eylemde, polislerin yanına gelen küçük çocukları kullanamadı.

Önceki eylemlerde 100 kişiden fazla olan grup bu defa 50 kişiye düştü. Gösteriye katılmayan çocukların geçtiğimiz hafta polislerden top alan ve bugün Özel Harekât timlerinden tatlı alan çocuklar olduğu belirtildi. Özellikle bu yıl içerisinde yapılan eylemlerde polislerin yakından ilgilenip ve hediyeler verdiği çocukların eyleme katılmak yerine aldıkları hediyeleri evlerine götürmeyi tercih ettileri belirtildi.

Öte yandan, Şanlıurfa merkezde de izin gösteri yapmaya çalışan bir grup Devteştih Mahallesi'nde lastik yakıp slogan attılar. Kimliği belirsiz eylemciler gece karanlığından faydalanarak kayıplara karıştı. Alev alan lastik ise vatandaşların ihbarı sonucu olay yerine gelen itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü.

Olay üzerine önlemlerini artıran polis, bazı sokaklarda kimlik kontrolü yaptı.

CİHAN