Vatandaş 103 bin banka hesabında binlerce lirasını UNUTMUŞ


20 bankada, 103 bin 268 hesap sahibinin unutulmuş binlerce lirası bulunuyor. Kurumlar da unutkan. Örneğin: RTÜK, SHÇEK, İBB.. VE HATTA EXIMBANK...

Bankalar, 10 yıldır işlem yapılmadığı için ''zaman aşımına'' uğrayan hesaplar için ilanla müşterilerini uyarıyor.

Bankaların bu çerçevede internet sitelerinde yayımlamaya başladığı listeler, 3 ay süreyle ilanda kalacak ve 15 Mayıs 2009 tarihine kadar söz konusu hesaplar için başvuruda bulunulmaması halinde bunlar, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna (TMSF) devredilecek.

En fazla mevduat unutulan banka Türkiye İş Bankası. Bu bankada, 48 bin 122'si mevduat ve alacak, 29'u emanet olmak üzere toplam 48 bin 151 hesap ''zaman aşımına'' tabi bulunuyor. Unutulan hesaplar sıralamasında İş Bankasını, 23 bin 888 hesapla Ziraat Bankası, 14 bin 707 hesapla Türkiye Halk Bankası, 6 bin 645 hesapla Vakıflar Bankası, 5 bin 277 hesapla Yapı ve Kredi Bankası takip ediyor.

SHÇEK BİLE HESABINI UNUTTU

Hazine'den kaynak aktarılan SSK ve Bağ-Kur'un Ankara ve diğer bazı merkezlerdeki hesapları da zaman aşımıyla karşı karşıya kaldı. Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Eximbank, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK), İstanbul Büyükşehir Belediyesi de bankada hesaplarını bırakan müşteriler arasında öne çıkıyor. CHP, DTP, DSP ve ANAP gibi siyasi partilerin yanı sıra Cem Vakfı, Aya Yorgi Kilisesi, Hasırcılar Cami Koruma Derneği, Fenerbahçe Sosyal Tesisleri, Gaziantepspor ve Narin Mensucat da değişik kesimlerden hesap unutan mudiler arasında yer alıyor.

Kaynak: AA