Sivas'ta kar yağışı nedeniyle 348 köy yolu ulaşıma kapanırken, 45 köyde de taşımalı eğitim kesintiye uğradı. Kent meydanında ise belediye ekipleri aralıksız kar temizliği yapıyor.

Dün başlayan ve aralıklarla devam eden kar yağışı, Sivas'ta ulaşım ve eğitim başta olmak üzere sosyal hayatı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Şiddetti kar yağışı sonrası çok sayıda köy yolu ulaşıma kapandı. Sivas Sivil Savunma Kriz Merkezi'nden alınan bilgilere göre halen 348 köy yolunun merkezle bağlantısı kesik. 205 köye elektrik verilemezken, 90 köyde de haberleşmenin sağlanamadığı ifade edildi. Yoğun kar yağışı nedeniyle kapanan köy yolları, taşımalı eğitimi de vurdu. 45 köyde taşımalı eğitime ara verildi. Sivas'ı çevre illere bağlayan ana arterlerde ise kapalı yol bulunmuyor.

Sivas - Tokat karayolunun Çamlıbel Mevkii, Sivas - Malatya yolunun Yağdonduran Mevkii ve Sivas - Erzincan yolunun Kızıldağ geçidinde ulaşım kontrollü olarak sağlanıyor. Yollarda tipi etkili oluyor. Rüzgarın da etkisiyle kapanan yollar, zaman zaman araç trafiğini durduruyor. Karayolları ekipleri aralıksız yaptığı temizlik çalışmalarıyla özellikle şehirlerarası yolları açık tutmaya çalışıyor. İl Özel İdare ekipleri de, kapanan köy yollarını açmak için mücadele ediyor. Sivas kent meydanında ise belediye ekipleri, gece gündüz kar temizliği yapıyor. Kent merkezinde biriken karlar kamyonlarla kent dışına taşınıyor. Kaldırımlarda biriken karlar da insan gücüyle temizleniyor. Yayalar karla kaplı kaldırımlarda yürümekte zorlanırken, kayarak düşenler hastanelerin acil servislerini doldurdu. Trafik ekipleri, kar ve buzlanma nedeniyle sürücüleri dikkkatli olmaları konusunda uyardı. Yetkililer, mecbur kalmadıkça araç trafiğine çıkılmamasını istedi.

Bu arada Meteoroloji'den alınan bilgilere göre Sivas genelinde yarından itibaren kapalı bir havanın hakim olması bekleniyor. Çarşamba ve perşembe günlerinde en yüksek hava sıcaklığı ekis 2, en düşük sıcaklığın ise sıfırın altında 12 derece olması tahmin ediliyor.

CİHAN