Antalya'da 14 Şubat gecesi geçirdiği trafik kazasından sonra tedavi altına alındığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen Mustafa Acar'ın (20) organları bağışlandı.

Gencin kalbi ve bir böbreği Akdeniz Üniversitesi'ne gönderildi. Karaciğer, pankreas ve diğer böbrek ise Antalya Medical Park Hastane Kompleksi'nin organ nakil listesindeki hastalara umut oldu.

Yaralandıktan Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan ve sabaha karşı 04.30 sıralarında yaşam destek cihazlarına bağlanan Mustafa Acar'ın dün beyin ölümü gerçekleşti. Doktorların organ bağışına ikna ettiği Mustafa Acar'ın yakınları tüm organlarını bağışlamaya karar verdi. Bunun üzerine Antalya Medical Park Hastane Kompleksi'ne getirilen gencin, uzmanlar tarafından muayene edilip beyin ölümü onaylandıktan sonra kalp, karaciğer, pankreas ve 2 böbreği çıkarıldı. Mustafa Acar'ın kalbi ve bir böbreği Akdeniz Üniversitesi'ndeki 2 hastaya gönderildi.

Acar'ın karaciğerinin ise doku grubunun uyuştuğu Medical Park Hastane Kompleksi organ nakli listesinde kayıtlı Antalya Büyükşehir Belediyesi'nden emekli işçi Aziz Güven'e (53) nakledilmesi uygun görüldü. Ev hanımı Nilüfer Güven ile 29 yıldır evli olan Aziz Güven, Hepatit-C hastalığı nedeniyle iflas eden karaciğeri yüzünden yaşadığı acılardan kurtulacağına çok sevindiğini söyledi.

Güven, "Evlendikten 14 yıl sonra evlat sahibi olduk. 15 yaşındaki oğlum Baransel doğduktan 5 yıl sonra küçük oğlum Berkay'a kavuştuk. Mutluluğumuz tamamlandı derken bu hastalığa yakalandım. Acılardan kurtulacağım için seviniyorum ama o gence ve ailesine çok üzülüyorum. Kalanlarına sabır diliyorum. Çok zor bir karar verip hayatlar kurtarıyorlar" dedi.

Güven'in eşi Nilüfer Güven ise "Eşim iyileşir iyileşmez onlara teşekkür etmeye ve oğullarına her gün dua edeceğimizi söylemeye gitmek istiyorum." dedi.

Güven'in babası Süleyman Güven, sevinç ve heyecandan gözyaşı dökerken komşuları ve yakınları ameliyatta gerekecek kan bağışı için hastaneye koştu.

Aziz Güven, sabaha karşı Antalya Medical Park Hastane Kompleksi Organ Nakli Bölümü Başkanı Profesör Dr. Alper Demirbaş başkanlığındaki bir ekip tarafından karaciğer nakli ameliyatına alındı.

Ölen Mustafa Acar'ın pankreas ve 1 böbreğinin nakledileceği hastaların belirlenmesi için çalışmalar sürüyor.

CİHAN