Uyuşturucu tacirlerine yönelik Mersin polisi tarafından İstanbul, Gaziantep, Kilis, İzmir, Van, Şanlıurfa, Hatay ve Mersin'de düzenlenen 5 ayrı operasyonda 138 kilo eroin ele geçirildi.

Operasyonlarda gözaltına alınan 27 şüpheliden 11'i tutuklanırken, 4 şüphelinin adliyeye sevk edildiği bildirildi.

Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, Mersin Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'nin yaptığı operasyonlarla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Emniyet Genel Müdürlüğü koordinesinde düzenlenen "Akdeniz-33" isimli operasyon kapsamında Astara Hudut Kapısı'ndan Azerbaycan'a giriş yapmak isteyen bir TIR'da arama yapıldığını belirten Aksoy, yapılan aramada TIR'ın termoking motorunun altında 41 kilo 119 gram eroin ele geçirildiğini söyledi.

Uluslararası uyuşturucu kaçakçılığı organizasyonu içinde olan 5 kişinin İstanbul, Gaziantep, Kilis, Mersin ve İzmir'de gözaltına alındığını kaydeden Aksoy, bu zanlıların çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandığını ifade etti.

Aksoy, Bitlis polisi ve Erciş İlçe Jandarma Komutanlığı ile ortak düzenlenen bir operasyonda bir kamyonun dingil lastiği içine gizlenmiş 94 kilo 579 gram eroin ele geçirildiğini, yakalanan 4 zanlının adliyeye sevk edildiğini kaydetti.

Bir istihbaratı değerlendiren narkotik ekiplerinin otomobilde yaptıkları aramada 2 kilo eroin ele geçirdiğini belirten Aksoy, bu uyuşturucu ile ilgili 4 zanlının tutuklandığını söyledi.

Öte yandan, Diyarbakır'dan gelen bir otobüste yapılan aramada 10 kilo esrar ele geçirirken 1 kişi tutuklandı. Sokak satıcılarına yönelik düzenlenen operasyonlarda ise 90 gram eroin, 9 gram kokain, 110 gram esrar ele geçirilirken 1 kişi tutuklandı.

CİHAN