Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlı Gülüç beldesinde meydana gelen heyelanda iki apartman zarar gördü. Apartman sakinleri evlerinden çıkartılarak komşu ve yakınlarının yanına gönderildi.


Ereğli'ye bağlı Gülüç beldesinde öğlen saatlerinde meydana gelen heyelan sonrasında iki apartman zarar gördü. Apartman sakinleri evlerden uzaklaştırıldı. Mahalle sakinleri yapılan kazılar nedeni ile bir hafta önce küçük çapta heyelan olduğunu belirtti. Mahalle sakinlerinden Harun İslamoğlu, "Böyle bir olayın yaşanabileceğini Gülüç Belediye Başkanlığı'na ilettik. Ancak ilgilenen olmadı. Elimizde de belge olmadığından herhangi tutulur bir dalımız yok" dedi

Gülüç Belediye Başkanı Aydın Güngör heyelan olan bölgeye gelerek incelemelerde bulundu. Gerekli bilgileri aldıktan sonra Ereğli Kaymakamı Osman Ekşi'yi arayan Aydın Güngör, durum hakkında Kaymakam Ekşi'ye bilgiler verdi. Güngör yaptığı açıklamada, "Şu ana kadar alınan bilgilere göre can kaybı yok. Meydana gelen heyelan dolayısı ile binanın yıkılma durumu da var. Dairelerin içerisine taşlar girmiş. Birkaç gün önce bu çökme olmuştu, ancak evlere bu kadar yakın değildi. Biz bu konuda arsa sahiplerine tebligatta bulunduk tedbir almaları için. Onlar da bu satten sonra gerekli olan işlemleri yapacaklardır" açıklamasında bulundu.

Ereğli Kaymakamı Osman Ekşi de heyelan olan bölgeye gelerek incelemelerde bulundu. Konu ile ilgili olarak Gülüç Belediye Başkanı Aydın Güngör ile görüşen Kaymakam Ekşi, daha sonra evlerde bulunan vatandaşlar ile görüştü. Vatandaşlar heyelan konusunda daha önce Belediye Başkanlığı'na başvurduklarını, ancak herhangi bir işlem ya da çalışma yapılmadığını Kaymakam Ekşi'ye bildirdiler.

Kaymakam Ekşi, heyelanın yaşandığı bölgelerde yaptığı incelemeler sonrasında, "Dağlık alanın zemininde meydana gelen heyelan nedeniyle zarar gören iki apartman şu anda boşaltıldı. Konu ile ilgili olarak valilik makamından ekip çağırıldı. Onlar gelerek inceleme yapacak. İncelemelerin ardından gelecek rapora göre hareket edeceğiz. Belli konularda iddiaları olan vatandaşlarımız belediyeye müracaat edebilir" dedi.

İslamoğlu apartmanında oturan sakinlerden Mümtaz Dizdağ ve Ziya Koray, yaşanan olayın daha önce de olduğunu ve şu anda evlerinin kullanılamayacak hale geldiğini söyledi.

Olay yerinde gelen itfaiye ve doğalgaz ekipleri gerekli önlemleri alarak vatandaşları binalardan uzaklaştırdı. Apartmanda oturanların çoğunluğunun yaşlı ve emekli olması nedeni ile 112 acil servis ekipleri, sağlık kontrolü yaptı.

İlçe Emniyet Müdürü Hakan Yılmaz, mahalle muhtarı ile görüşerek, akrabası ve gidecek yeri olmayan hane sakinlerinin tespit edilerek kaymakamlık makamına bildirilmesi talimatını verdi.

Emniyet Çemberine alınan binaların yıkılma tehlikesi olması nedeni ile Emniyet Müdürlüğü ekipleri meraklı vatandaşları heyelan bölgesinden uzaklaştırdı. 30 hane ve 6 dükkanın bulunduğu apartmanlar boşaltıldı. Akrabası ve gidecek yeri olmayanlar için Ereğli Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından kalacak yer temin edileceği öğrenildi.

CİHAN