Türkiye'nin büyük bölümünde soğuk ve kar, hayatı olumsuz etkilerken, Mersin'in Mut ilçesinde bahardan kalma günler yaşanıyor. Hava sıcaklıklarının mevsim normalleri üzerinde seyretmesiyle Mut'ta yalancı bahara aldanan erik ve kayısı ağaçları çiçek açtı.

Erik ve kayısı üreticisi Adem Melleç, çiçek açan ağaçların sıra dışı bir durum olduğunu söyledi. "Bu mevsimde çiçek açanları daha önce hiç görmemiştim. Ancak havanın soğumasıyla hepsi solacak. Yalancı bahar ağaçları aldattı" diye konuştu. Erik ve Kayısı ağaçlarının kış mevsiminde yeşeren dalları ve beyaz çiçekleriyle görüntüsünün iç açıcı olduğunu söyleyen Melleç, her mevsimin kendi şartlarında yaşanması için dua ettiklerini söyledi.

İlçe Tarım Müdürü Serhat Erkmen de, "İlçemizde kayısı ve erik ağaçları hava şartlarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinden dolayı vaktinden önce çiçek açtı. Ağaçların çiçek gözlerini korumak ve 'Monilya' hastalıklarına karşı ilaçlamaların mutlaka yapılması gerekmektedir" dedi. Erkmen, ayrıca çiftçilerin dolu ve don zararlarına karşı da tarım sigortalarını yaptırmaları gerektiğini belirtti.

CİHAN