BU KÖYDE KADINLARIN YÜK TAŞIMASI YASAK

Trabzon'un Of İlçesi'ne Bağlı Uluağaç Köyü'nde Köy İhtiyar Heyetinin Koyduğu Kurala Göre, Kadınların Yük Taşıması Yasak. Yaklaşık 11 Yıldır Yürürlükte Olan Kurala Karşı Gelenlere, Temsili Olarak 1 Lira Para Cezası Kesiliyor.
TRABZON’un Of İlçesi’ne bağlı Uluağaç Köyü’nde köy ihtiyar heyetinin koyduğu kurala göre, kadınların yük taşıması yasak. Yaklaşık 11 yıldır yürürlükte olan kurala karşı gelenlere, temsili olarak 1 lira para cezası kesiliyor. Uluağaç köyü ihtiyar heyeti kadınların sağlık sorunlarının artması üzerine, Türkiye’de örnek olacak bir karara imza atarak, kadınların yük taşımasını yasakladı. Köyde kadınların özellikle bel şikayetlerinin artması üzerine 11 yıl önce alınan kararın öncüsü olan Uluağaç Köyü Muhtar Vekili ve köy azası 48 yaşındaki Erdoğan Tursun, kadınların yük taşımasının çirkin bir görüntü oluşturduğunu ifade ederek, “21’inci yüzyıla geldik. Köy kadınları arkalarındaki sepetlerle çay taşıyor. Bu asla kabul edilemez bir görüntüydü. Biz de böyle bir kural koyduk ve belli yaptırımlar getirdik. Mesela; teşhir ediyoruz, ‘bu kişi eşine yük taşıtıyor’ diyerek rencide ediyoruz. Bir de sembolik olarak para cezası var. 11 yıl önce 1 lira para cezası belirlemiştik” dedi.
Yük taşıyan kadınların 50’li yaşlarına geldikten sonra sağlık sıkıntıları yaşadığını ifade eden Tursun, “Hiç bir şey insan sağlığından önemli değil. Teknoloji var. Ayrıca her araziye yol açtık. Kuralı koyduktan sonra köy içinde 20 - 30 kilometrelik yol yaptık. Kadınlarımızın ayakları, beli ağrıyordu. 50 yaşını geçtikten sonra hastalıklı duruma düşüyorlardı. Kuralın uygulamaya konulmasının ardından olumlu yönde tepkiler aldık” diye konuştu. Tursun’un eşi ev kadını 48 yaşındaki Havva Tursun ise, karar sonrasında köyde yüklerin araçlarla taşındığını belirterek, “Bizi düşünerek böyle bir karar aldılar. Çok memnunuz. Önceleri sırtımızda yük taşıyor, çok yoruluyorduk. Bu kural koyulduktan sonra yollar açıldı ve yükler araçla taşınmaya başladı” diye konuştu.haberler.com