SARMAŞIK OPERASYONUNDA 2. DALGA: YAKLAŞIK 40 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İzmir'de Güzelbahçe Belediyesi'ne Yönelik Düzenlenen "Sarmaşık" Operasyonunun İkinci Dalgasında, Aralarında Güzelbahçe Belediye Eski Başkanı Hülya Yarbuz'un da Bulunduğu Yaklaşık 40 Kişi Gözaltına Alındı.
İzmir'de Güzelbahçe Belediyesi'ne yönelik düzenlenen "Sarmaşık" operasyonunun ikinci dalgasında, aralarında Güzelbahçe Belediye eski Başkanı Hülya Yarbuz'un da bulunduğu yaklaşık 40 kişi gözaltına alındı.
Yarbuz'un, Anavatan Partisi'nden Güzelbahçe belediye başkan adaylığını resmen açıklamak için basın toplantısı yapacağı sırada gözaltına alındığı ortaya çıktı. Özel yetkili İzmir Cumhuriyet Savcısı Murat Gök'ün talimatıyla sabah saatlerinde çok sayıda adrese eşzamanlı düzenlenen baskınlarda, halen tutuklu bulunan Ertan Avkıran'ın oğlu M.A., kızı E.A. ve Güzelbahçe Belediyesi'nin Anavatan Partili eski başkanı Hülya Yarbuz'un da aralarında bulunduğu yaklaşık 40 kişi gözaltına alındı.

Zanlılar, ifadeleri alınmak üzere Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ve Bozyaka semtindeki Emniyet Müdürlüğü hizmet binasına götürüldü.
Gözaltına alınanlar arasında Güzelbahçe sahilinde lokanta işleten işadamlarının da bulunduğu öğrenildi.
Zanlıların denize dolgu yapılarak çalışma alanlarının genişletilmesi, iş yerlerinin ruhsatsız çalıştırılması gibi iddialarla ifadelerine başvurulacağı öğrenildi.
Gözaltı sayısının daha da artmasının beklendiği, bazı kişilerinse ifadelerinin ardından serbest bırakılacağı kaydedildi.
7 Ocak'ta ilki düzenlenen operasyonda, İmar Kanunu'na muhalefet, ihaleye fesat karıştırmak, rüşvet almak ve vermek, usulsüz ruhsat vermek, görevi kötüye kullanmak ve irtikapla suçlanan, aralarında Güzelbahçe Belediye Başkanı Ertan Avkıran ve Değirmendere Belediye Başkanı Necati Şemsettin Eren'in de bulunduğu 74 kişi gözaltına alınmıştı.
Mahkemeye sevk edilen zanlılardan 39'u tutuklanmış, itirazların ardından 9 kişi tahliye edilmişti.

(CİHAN)