Sivas'ın Yıldızeli ilçesinde Toplu Konut İdaresi tarafından afet konutları olarak yaptırılacağı açıklanan konutların, standart konut tipine çevrilmesi hak sahiplerini mağdur etti. Konut tipi değişikliği nedeniyle yükselen fiyatları ödeyemeyeceklerini belirten çok sayıda hak sahibi, yanlışlığın düzeltilmesi için Başbakan Recep Tayyip Erdoğa'a mektup gönderdi.

TOKİ 2006 yılında Yıldızeli ilçesinde Küçük Sanayi Sitesi bölgesine 208 adet konut yapacağını duyurdu. Başvurular, her konut için 112,21 metrekare kullanım alanı ve 45 bin TL ile 65 bin TL satış bedeli üzerinden alındı. 3 bin TL peşinat karşılığı yaklaşık 400 kişi bu konutlardan birisine sahip olabilmek için müracaat etti. 2009 yılı başlarında çekilen kuradan sonra hak sahipleri, konutların ilk açıklandığı gibi 'afet tipi' konutlar olmadığını ve oturum alanının 120,18 metrekareye çıkarıldığını gördü. Bu durum konut fiyatlarının en düşük 69 bin liraya en yüksek de 88 bin TL'ye çıkmasına neden oldu. Hesabını ilk açıklanan fiyatlara göre yapan hak sahipleri mağdur edildiklerini iddia ediyor. Konuyla ilgili bir dosya hazırlandı. Projenin önceki planı ve satış fiyatı ile şu anki değişen fiyatın yer aldığı belgeler, AK Parti Yıldızeli ilçe teşkilatı eliyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Sivas ziyareti sırasında kendisine ulaştırıldı. Başbakan Erdoğan'ın konuyla ilgili bir açıklama yapmaması üzerine ilçe postanesi önünde toplanan yaklaşık 30 kişi, aynı dosyayı Erdoğan başta olmak üzere bölge milletvekilleri ve TOKİ idaresine gönderdi. Hak sahipleri şimdi yapılan bu yanlışlığın düzeltilmesini istiyor.

Projenin sonradan değiştiğini vurgulayan hak sahibi Turan Kırmıt, önceden açıklanan fiyatların çok üzerinde bir rakama konut almaya zorlandıklarını söyledi. "Afet konutları kapsamındaki konutların bizlere sorulmadan standart konut tipine dönüştürülmesi büyük haksızlık." diyen Kırmıt, "Bizler, projenin en başta söylenen ve kabul ettiğimiz biçimde olan haline dönüştürülmesini bekliyoruz. Aksi takdirde hak sahiplerinin 69 ila 88 bin TL arasına yükselen fiyatları ödemekte çok zorlanacakları aşikardır." şeklinde konuştu.

Yıldızeli ilçesinin en merkezi yerinde bile konut fiyatlarının 50 ila 60 bin TL arasında olduğunu ifade eden Turan Kırmıt, TOKİ tarafından yapılan konutların yeni fiyatının çok yüksek olduğunu sözlerine ekledi.

CİHAN