Şanlıurfa'da jandarma tarafından düzenlenen 'Joker' operasyonunda adliyeye çıkarılan 67 kişiden 5'i tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Şanlıurfa İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Şubesi'ne bağlı ekipler, geçtiğimiz cumartesi günü sürücü kursu sahibi ve kurslarda görevli Mustafa B., Yusuf B., Ferman Y., İsmail B. ve Mehmet Nur Ş. liderliğinde oluşturulan suç örgütünün para karşılığında tuttuğu Motorlu Taşıtlar sınavına girecek kişilere operasyon düzenledi.

'Joker' adı verilen operasyonda yakalanan 72 kişiden 5'i savcılık talimatıyla serbest bırakılırken 67 kişi ise önceki gün 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak suretiyle, resmi belgede sahtecilik, kıymetli damgada sahtecilik, mühürde sahtecilik, resmi belgeyi bozma, yok etme veya gizleme' suçundan adliyeye sevk edildi.

Savcılık tarafından alınan ifadelerinden sonra hakim karşısına çıkan zanlılardan suç örgütünün organizatörleri Mustafa B., Yusuf B., Ferman Y., İsmail B. ve Mehmet Nur Ş. tutuklandı.

14 Şubat'ta şehir merkezinde 19 okulda yapılan sınav salonlarında operasyon düzenleyen jandarma ekipleri aynı zamanda Suruç ve Hilvan ilçelerindeki 4 ev ile şehir merkezindeki bir sürücü kursuna da baskın düzenlemişti. Operasyonda, 72 kişi gözaltına alınırken, bu kişilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda ise, 19 adet cep telefonu, 16 adet sim kart, 4 bilgisayar, 1 fotoğraf makinesi, 3 adet hafıza kartı, 51 adet CD, 12 adet disket, 1 tarayıcı, 19 diploma, 61 vesikalık fotoğraf, 70 sınav giriş belgesi, 70 sınav cevap kağıdı, 28 sahte sürücü kursu sertifikası ve 120 muhtelif belge ele geçirilmişti.

4 gün boyunca İl Jandarma Komutanlığı'nda sorgulanan 67 zanlı, hatır için sınava girdiklerini söylemişti.

CİHAN