Marmara'da meydana gelen irili ufaklı çok sayıda sarsıntının büyük İstanbul depreminin habercisi olduğu şeklindeki haberler gündemden düşmüyor. Bölgedeki 'hassas' yer hareketlerini takip eden Japonya'nın en büyük sismik ve yapı mühendisliği şirketlerinden Miyamoto International, deprem danışmanlığı için İstanbul'da ofis açtı.

1999'da Türkiye'ye gelen Fuji Mühendislik ile birlikte çalışacak olan Miyamoto International, 2008'de Çin'in Sichuan eyaletini vuran büyük deprem sonrası çalışmalarıyla da tanınıyor. Firma, doğal felaketlerin etkili olduğu yerlerde verdiği 'dünya standartlarında' mühendislik çözümleriyle biliniyor. Şirket, olası büyük bir depremde mümkün olduğunca az can ve mal kaybı yaşanması için yapı dizaynları, eski yapıların yenilenmesi, iş dünyasındaki yapı risklerinin azaltılması ve inşaat sistemleri geliştiriyor.

Miyamoto International CEO'su H. Kit Miyamoto, "İstanbul'da 1 milyon civarındaki binanın modern standartlarda inşa edilmediğini, olası büyük bir depremde çoğunun yıkılabileceğini" belirtti ve bu yüzden Türkiye'de ofis açtıklarını söyledi. Kit Miyamoto, "California, Japonya ve Çin'de edindiğimiz deprem mühendisliği uzmanlığımızın, İstanbul'da binlerce insanın hayatını ve binaları kurtarabileceğine inanıyoruz" dedi.

Firmanın uzmanları, işlerinin en büyük unsuru olarak, inşa ettikleri depreme dayanıklı binaların doğal çevreye etkisinin az olmasını ve herhangi bir kirliliğe yol açmamasını gösteriyor. Miyamoto International'ın Orta Doğu ülkelerindeki yüksek sismik hareketleri de takip edeceği ve bu bölgelere Türkiye üzerinden deprem mühendisliği desteği vereceği kaydedildi.

Japonya merkezli Miyamoto International, 62 yıldır sismik dizaynlar üzerine danışmanlık hizmetleri veriyor. Şirketin ABD'nin yanı sıra Avrupa ve Asya ülkelerinde ofisleri bulunuyor.

CİHAN