Konya Büyükşehir Belediyesi, Meslek Edindirme Kursları'na(KOMEK) bir yenisini daha ekledi. Daha önce Makedonya ve Bosna Hersek'te meslek edindirme kursları açan belediye, şimdi de Avrupa kentlerinden İspanya'ya açıldı. Başkent Madrid'e dört ayrı branşta kurs açan Büyükşehir Belediyesi'nin Suriye'de açacağı kurs ile ilgili çalışmaları sürüyor.

Büyükşehir Belediyesi Konya istihdamı artırmak ve işgücüne eğitimli bireyler kazandırmak için açtığı meslek edindirme kurslarında bugüne kadar 50 bin civarında kişiyi eğitimden geçirdi. Bunun yanı sıra hem Türk kültürünü yaşatmak hem de yurt dışındaki gurbetçilere meslek edindirmek için birçok ülkede yeni kurs açan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Avrupa ülkelerine açılmayı planlıyor. KOMEK projesini İspanya'da da hayata geçiren belediye başkent Madrid'de seramik başta olmak üzere dört ayrı branşta kurs açtı. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın eşi Esma Esad'ın başkanı olduğu Firdevs Vakfı ile Büyükşehir Belediyesi'nin ortak yürüteceği proje kapsamında Halep ve İtlib şehirlerinde 4 dalda meslek edindirme kursu açılacak.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İspanya'nın başkenti Madrid'de çini başta olmak üzere değişik branşlarda kurs açıldığını belirtti. Kursların birçok Avrupa başkentlerinde de açmayı amaçladıklarını anlatan Akyürek, 2004 yılından beri faaliyette olan KOMEK'in bugüne kadar 50 bin civarında kişiye meslek edindirdiğini ifade etti.

Yurt dışında açılan kursların yoğun ilgi gördüğü bilgisini veren Tahir Akyürek, projenin bundan sonraki açılımının Avrupa ülkeleri olacağını sözlerine ekledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek konuşmasını şöyle sürdürdü; "Bu çalışmaların ardından Türk el sanatları kültürünü Avrupa'ya taşımak için yeni bir açılım yapıyoruz. İspanya'nın başkenti Madrid'de çini başta olmak üzere 4 branşta el sanatları kursu açtık. Burada açılan kurs takı tasarım, ahşap boyama, çini, ve kurdele nakışı branşlarında."Kurslar Avrupa ile dostluğu geliştirecek

Açılan kursların Türkiye ile Avrupa ülkeleri arasındaki dostluğun gelişmesine katkı sağlayacağını dile getiren Tahir Akyürek, yeni kursların da açılacağını söyledi. İlk etapta kursa 160 civarında kişinin alınacağı bilgisini veren belediye başkanı, daha sonra açılacak kurslar ile bu sayının artacağını duyurdu.

CİHAN