RTÜK Başkanı Zahid Akman, ''Almanya Federal Cumhuriyeti Adalet Bakanlığının gönderdiği dosya olarak kamuoyuna sunulan dosyanın, 'çakma' bir dosya olduğu Yahoo gibi bazı arama motorlarından alınan bilgilerle hazırlandığı bu dosyayı gönderen savcı tarafından açıklandı'' dedi.

''Televizyon İzleme Eğilimleri Araştırması'' sonuçlarının açıklandığı basın toplantısının ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

bir gazetecinin, ''CHP tarafından gündeme getirilen'' Deniz Feneri Dosyası'' ile ilgili sorusu üzerine, Dosyayı Türkiye'ye getiren kişinin, ''kamuoyunu yanıltmayı hedeflediğini'' savunarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu kişi hem kamuoyunu yanıltmıştır hem de MYK üyesi olduğu partinin genel başkanını yanıltmıştır. Sayın Genel Başkan bu kişiye güvenerek 'işte dosya elimizde, daha ne bekliyorsunuz' diye tüm kamuoyunun önünde açıklama yapmıştır. Ertesi gün Hürriyet gazetesinin haberinden de okuduğumuz üzere o dosyanın aslında gazete haberlerinden, arama motorlarından alınan bilgilerden oluştuğu ortaya çıkmıştır.

Seviyesizliğin, düzeysizliğin, iftira atmanın da bir sınırı olması gerekir. Ancak bu kişide gerçekten böyle bir seviye olduğunu göremiyoruz. Nereden, nasıl edindiğini bilmediğimiz bir takım bilgilerle bu kişi zaman zaman kamuoyunun önüne geçerek her halde parti içindeki konumunu güçlendirmek ve kamuoyunun önünde tanınmak istiyor.

Benim bir kamu kurumu yöneticisi olarak bu kişiyi karşıma muhatap olarak alıp elbette ki görüşmemem söz konusu olamaz. Ama avukatlarım bu konuyla ilgili her türlü hukuki çalışmayı yapmaktadırlar. Atılan hiçbir iftira karşılıksız kalmayacaktır.''

Uzun süredir çok ciddi bir hukuk mücadelesi verdiğini ifade eden Akman, bu mücadelesinin devam edeceğini bildirdi.

Kendisinin 4 yıldır RTÜK üyeliği ve seçilmesi sonrası da başkanlığı yürüttüğünü anımsatan Akman, ondan önce de hiçbir dönem kamu görevlisi olmadığını kaydetti. Akman, ''Hep ticari hayatın içinde oldum. Bu süreçteki ortaklıklarım dile getirilerek sanki, kamu görevi yaparken bu ortaklıkları sürdürüyormuşum gibi bir intiba ortaya koymak etik değildir'' dedi.

Akman, bir siyasi partinin başvurusu üzerine konunun yargıya intikal ettirildiğini ve bu sürecin de devam ettiğini belirterek, konunun Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturulmaya başlandığını dile getirdi.

Akman, ''bu açıklamalarının bahsedilen ticari ortaklıklarının bulunmadığı anlamına gelip gelmediği'' yönündeki soru üzerine de ortaklıkların Ticaret Kanunu çerçevesinde, tüm kamuoyu önünde gerçekleşen ticari faaliyetler olduğunu söyledi.

Akman, ''bahsedilen ortaklık devam ediyor mu, etmiyor mu?'' şeklindeki soruya ''Hayır. Şu anda benim mal beyanımda bildirdiğim iki şirkete ortaklığım dışında bir ortaklığım söz konusu değildir'' yanıtını verdi.

sondakika