Bayındır ilçesindeki çiçek üreticilerine İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden bir destek daha geldi.

2009 yılında 2,5 milyon liralık çiçek ve yer örtücü bitki satın alma garantisi veren Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Bayındır İlçe Merkezi Tarım ve Kalkınma Kooperatifi'yle birlikte bir eğitim projesi hazırlıyor.

Büyükşehir Belediyesi Kalkınma Ajansı Proje ve AB İlişkileri Ofisi tarafından yürütülecek olan "Bayındır'ın Çiçekleri" isimli projenin teklifi hazırlanarak, ulusal bir hibe kuruluşuna başvuruldu.

Projeye göre bölgede oturan üretici 90 kadın, temmuzdan itibaren 18 aylık özel bir programla teorik ve uygulamalı eğitimden geçirilecek. Teknik bilgi ve beceri eksikliğinden dolayı potansiyeli ölçüsünde gelişememiş olan kadınlara, süs bitkisi üretimi konusunda mesleki ilgi ve beceri kazandırmayı hedefleyen proje, aynı zamanda kadın ve yerel kalkınma konularında farkındalık oluşturma amacını taşıyor.

Projeye katılacak kursiyerler, üç dönem olarak planlanan eğitimler boyunca süs bitkisi yetiştiriciliği alanında teknoloji, yenilik, uygulama, standartlar, hastalıklar, çevre kirliliği ve iş kazalarını önleme yöntemleri konularında bilgi alacak. Eğitimler, Belediye Tarım Park Bahçeler Daire Başkanlığı'ndan iki danışman ve altı mühendis tarafından verilecek. Böylece halen çiçekçilik yapan kadınların ürünlerinin kalitesi artacak, işsiz olanlarınsa sektörde istihdam edilmesi kolaylaşacak. Eğitimin sonunda düzenlenecek teknik gezi kapsamında da İzmir şehir merkezinde süs bitkilerinin kullanıldığı uygulama alanlarını görme imkanı bulacaklar. Ayrıca proje boyunca, dış mekan süs bitkisi yetiştiriciliği eğitiminin yanı sıra halka açık bilgilendirme seminerleri de düzenlenecek.


CİHAN