Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlı Gülüç beldesi Bekyeri Mahallesi'nde kar ve yağmur nedeniyle meydana gelen toprak kayması sonucu tahliye edilen 6 binasıyla ilgili rapor açıklandı.

Jeoloji Mühendisleri Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası tarafından yapılan incelemenin ardından hazırlanan raporda, toptak kaymasının ilerleyen günlerde tekrar olabileceği vurgulanarak, tehlike altında olan 6 binanın boşaltılması istendi. Raporda ayrıca heyelanın önlenmesinden ve binaların taşıyıcı sistemlerinde yapılacak kapsamlı incelemelerden sonra kullanılıp kullanılmayacağına karar verilmesi gerektiği belirtildi.

Bölgenin Afet İşleri Genel Müdürlüğü tarafından detaylı olarak incelenmesi, yapılaşmaya müsait olup olmadığının tespit edilmesi gerektiği belirtilen raporda şunlara yer veriliyor: "Bölgede Jeoloji Mühendisleri Odası İl Temsilciliği ve İnşaat Mühendisleri Odası Kdz. Ereğli Temsilciliği olarak yaptığımız gözlemsel incelemelerde İslamoğlu Apartmanı'nın üzerinde bulunduğu apartmanın yan tarafından heyelan kütlesi içerisinde 2- 3 metre yarıklar olduğu belirlendi. Üst kısımda üzerinde fındıklık bulunan alanda da deniz tarafına doğru kütlesel yarıkların bulunduğu tespit edilmiştir. Bu durum heyelanın süreklilik arz edeceğini göstermektedir. Önümüzdeki günlerde yağabilecek yağışların etkisiyle veya ani sıcaklık değişimleri sonucu heyelan bölgesine sızarak donan suların çözünme etkisiyle heyelanın devamı olabilecektir."

İslamoğlu Apartman'ının 17.02.2009 tarihinde meydana gelen heyelanda toprak etkisi altında olup binanın kullanılması son derece tehlikeli olduğuna değinilen raporda, "Bu nedenle heyelan bölgesinde bulunan 6 binanın derhal tahliye edilmesi ve çevrede heyelana karşı bir an evvel önlem alınması gerekmektedir. Heyelanın önlenmesinden ve binaların taşıyıcı sistemlerinde yapılacak kapsamlı incelemelerden sonra kullanılıp kullanılmayacağına karar verilmelidir. Ayrıca muhtemel heyelanın Sahil Bulvarı'nda anayola tehdit oluşturduğu görülmektedir. Bu nedenle karayolunda önlem alınmalıdır. Mevcut anayol kenarında oluşan heyelan yığınının kesinlikle kaldırılmaması ancak bölgede yapılacak gerekli inceleme ve tetkiklerden sonra üst kısımda üzerinde fındıklık bulunan alandan itibaren yapılacak iyileştirme yöntemine bağlı olarak kaldırılması mümkün olacaktır. Bölgede benzer hafriyat yapılmış alanların olduğu, bu alanlarda heyelana karşı önlem alınmadığı ve bölgenin jeolojik yapısı gereği bu tip heyelan olaylarına müsait olduğu gözlenmiş olup, Afet İşleri Genel Müdürlüğü tarafından bölgenin detaylı olarak incelenmesi, yapılaşmaya müsait olup olmadığının tespit edilmesi gerekmektedir" denildi.

CİHAN