HIRSIZLIK ZANLISINDAN ORHAN PAMUK'A TEHDİT

İstanbul'da Penceresi ve Balkon Kapısı Açık Olan Evlere Girerek Hırsızlık Yaptıkları İddiasıyla Gözaltına Alınan 16 Zanlı Adliyeye Sevk Edildi.
İstanbul'da penceresi ve balkon kapısı açık olan evlere girerek hırsızlık yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 16 zanlı adliyeye sevk edildi. Adliyeye götürülmek üzere polis otosuna bindirilen zanlılardan birisi basın mensuplarının "Hırsızlıkla suçlanıyorsunuz, iddialara ne diyeceksin?" şeklindeki sorusuna " Orhan Pamuk akıllı olsun" cevabını verdi.

İstanbul'da geçtiğimiz aylarda Diyarbakır'dan getirdiği çocuklara hırsızlık yaptırdığı iddia edilen ve adamlarıyla birlikte çıkarıldığı adliyede tutuklanarak cezaevine gönderilen Murat O.'nun dışarda kalan adamları polis engeline takıldı. Özellikle ikamet hırsızlıklarındaki artış nedeniyle soruşturma başlatan polis, Murat O.'nun dışarıda kalan Yalçın A. isimli adamının, patronunun işlerini devam ettirdiğini belirledi.
Yapılan araştırmalar üzerine 17 Şubat 2009 tarihinde Kadıköy, Ataşehir, Büyükçekmece, Ümraniye ve Küçükçekmece'de 11 ayrı adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonlarda Yalçın A.'nın grubunun da aralarında bulunduğu 3 hırsızlık grubuna mensup 16 kişi gözaltına alındı. Zanlılardan 4'ü 18 yaşın altında olduğu için Çocuk Şube Müdürlüğü'ne teslim edildi.
Gözaltına alınan zanlılarla birlikte 25 kilo esrar maddesi, 1 adet çelik yelek, Ford Fiesta otomobil, 24 fişek halinde Hint Keneviri ile hırsızlık yapmakta kullanılan malzemeler ve çok sayıda çalıntı eşya ele geçirildi. İşlemleri tamamlanan zanlılardan 5'i, dün çıkarıldığı adliyede tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği'nde bulunan diğer 7 zanlı da bugün Kadıköy ve Küçükçekmece adliyelerine sevk edildi. Asayiş Şube Müdürlüğü'nden çıkartılan zanlılardan birisi, polis otosuna bindirilirken basın mensuplarının "Hırsızlık yapmakla suçlanıyorsunuz. İddialara ne diyeceksiniz?" şeklindeki sorusuna, Yasin Hayal gibi cevap vererek, " Orhan Pamuk akıllı olsun" demesi dikkat çekti.
Tespit edilen 22 ayrı suçtan sorumlu tutulan zanlıların suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, evden hırsızlık yapmak, ateşli silahlar kanununa muhalefet etmek, uyuşturucu madde bulundurmak, uyuşturucu madde ticareti yapmak suçlarından savcılıkta ifadeleri alınacak.
(CİHAN)