KAYIP YAKINLARI JİTEM'İ ADRES GÖSTERDİ


Beyoğlu'nda, Eylem Yapan 'Cumartesi Anneleri', Gözaltındayken Kaybolan Yakınları İçin Jitem'i Adres Gösterdi.

Beyoğlu'nda, eylem yapan 'Cumartesi Anneleri', gözaltındayken kaybolan yakınları için JİTEM'i adres gösterdi. 204. kez bir araya gelen grup, yaptıkları basın açıklamasında yetkililere seslenerek, "JİTEM'i korumaktan vazgeçin, toplu mezarların, ölüm kuyularının sorumlularını korumaktan vazgeçin. Ergenekon dosyasına Fırat'ın berisini de, ötesini de dahil edin." dedi. Kamuoyunda 'Cumartesi Anneleri' olarak bilinen yaklaşık 100 kişilik grup, saat 12.00'da Galatasaray Lisesi önünde 204. kez bir araya geldi. Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu grup "Failleri belli kayıplar nerede?" yazılı pankart açarak gözaltındayken kaybolduklarını öne sürdükleri yakınlarının resimlerini taşıdı. Grup, bir süre sessiz oturma eylemi yaptı. Daha sonra grup adına bir açıklama yapan tiyatro sanatçısı Saray Gözler, kayıp yakınları ve insan hakları savunucuları olarak Galatasaray'dan kamuoyu vicdanına 204. kez seslendiklerini söyledi.

Bu hafta ele alacakları konunun İnsan Hakları Derneği Elazığ Şube Başkanı avukat Metin Can ve İHD üyesi doktor Hasan Kaya olduğunu belirten Gözler, "21 Şubat 1993 günü gece saatlerinde Hasan 'Acil hasta var' denilerek çağrıldı. Can güvenliklerinden de endişe ettiklerinden Metin ile birlikte gitmeye karar verdiler. Sabah olup eve dönmemeleri üzerine resmi makamlara durum bildirildi ve bulunmaları istendi. Cevap her zaman ki gibi 'Biz almadık, bizde yok' oldu." dedi.
5 gün sonra Can ve Kaya'nın işkence edilmiş bedenlerinin Tunceli ili Dinar köprüsünün altında bulunduğunu belirten Gözler şöyle konuştu: "JİTEM mensubu Abdulkadir Aygan itiraflarında, Mahmut Yıldırım (Yeşil) ve Mesut Mehmetoğlu (Hazrolu) adlı JİTEM elemanlarının Metin Can ve Hasan Kaya'yı işkence ederek öldürdüğünü anlattı. Ancak bugüne kadar bilinen, faillere ulaşma ve yargılanmalarını sağlama konusunda devlet hiçbir şey yapmadı. Aileler iç hukuk bittikten sonra AİHM'e başvurdu. 2000 Martı'nda AİHM Türkiye'yi mahkum etti. Can ve Kaya'nın ölümlerinden devlet yetkililerini sorumlu tuttu. Buradan sesleniyoruz: Suçluları korumaktan vazgeçin. JİTEM'i korumaktan vazgeçin. Toplu mezarların, ölüm kuyularının sorumlularını korumaktan vazgeçin. Ergenekon dosyasına Fırat'ın berisini de, ötesini de dahil edin. Kayıplarımızı geri istiyoruz. Her hafta başka bir dosyayı hatırlatmak için burada olacağız."
Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı eylem basın açıklamasının ardından olaysız sona erdi.

(CİHAN)