ERDOĞAN'DAN DİYARBAKIR'DA ÖNEMLİ AÇIKLAMALARErdoğan, Diyarbakır'daki Mitinginde Üstü Kapalı Olarak Demokratik Toplum Partisi'ni Eleştirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır'daki mitinginde üstü kapalı olarak Demokratik Toplum Partisi'ni (DTP) eleştirdi. Erdoğan, "AK Parti binasını taşa tutanlar demokrasiyi, bu milletin iradesini taşa tutmuş olmuyorlar mı?" dedi.
Diyarbakır'da hükümetin icraatlarından söz eden Başbakan Erdoğan, "Bugüne kadar olmaz olamaz imkânsız denilenleri yaptık başardık. Bunların tahribatını düzeltmek şüphesiz zaman alıyor. Yüreklerimiz bugün dünden daha sıcak. Türkiye'den yayılan bu kardeşlik iklimi Irak'a Bosna'ya kadar dünyanın dört bir yanını sardı. İşte bu dostluk halkasını genişleten bir siyasetin halkasıdır. Türkiye'nin hiçbir meselesi çözümsüz değildir. Biz bu inançla yola düştük. Bizim kitabımızda millete efendilik taslamak değil millete hizmetkâr olmak var." dedi.
Türkiye'nin tarihi bir değişim ve dönüşüm yaşadığını anlatan Erdoğan, "Türkiye'de olup biten her şeyi dikkatle izlediğinizi iyi biliyorum. Yaşanan sürecin adı Türkiye için bir arınma sürecidir. Temiz toplum, temiz siyaset ve temiz yönetim sürecidir. İnanıyorum ki bu arınmayı en çok sizler hissediyorsunuz. Bugünlerin anlamını yarın daha iyi hissedeceksiniz. Bir AK Parti vardı, farklı bir Türkiye aldı farklı bir Türkiye'yi bize teslim etti diyeceksiniz." diye konuştu.
Erdoğan, "Hangi tarafta yer alırsa alsın çetelerin birbirlerinin değirmenine su taşıdıklarını artık benim güzel halkım biliyor. Düne kadar olup biteni anlamız imkânsızdı. Şimdi anladık ki orası karanlık bir âlem. Onlar, o karanlık koridorlarda ekmek kadar su kadar birbirlerine muhtaçlar. Bunların kitleleri meydanlara zorlarken perde gerisinde birbirlerini nasıl beslediklerini biliyoruz. Zulüm kimseyi abad etmez. Artık bu karanlık filmi izlemek istemiyoruz. Bu ülkenin demokrasisi artık sabote edilemeyecek kadar güçlenmiştir. Bu ülke bu millet bu vatan artık birlik ve beraberlik içindedir. Biz milletimize güveniyoruz. Bu güvenin hakkını vereceğiz. Ben burada Diyarbakırlı kardeşlerime seslenirken tüm Türkiye'ye sesleniyorum." ifadesini kullandı.
Başbakan Erdoğan, "Sevgili kardeşlerim Türkü, Kürdü, Laz'ı, Abaza'sıyla, Boşnak'ıyla, Arnavut'uyla Türkiye Cumhuriyeti birdir. Şiddeti terörü bütün insanlık suçlarını reddeden herkese kucağımız açtık, açacağız. Birlikte kurduğumuz Cumhuriyete sahip çıkıyoruz. Sandıktan çıkacak iradeye saygı gösteriyoruz. Şiddet ve terörün haklın düşmanı olduğunu herkes bilmelidir. Bizim insanlara bakışımız Yunus'un dediği gibidir. Yaradılanı yaradandan ötürü seviyoruz. Bizim düşüncemiz budur." şeklinde konuştu. Erdoğan şunları söyledi: "AK Parti binasını taşa tutanlar demokrasiyi, bu milletin iradesini taşa tutmuş olmuyorlar mı?. Esnafa zorla kepenk kapatanlar tehditlerle baskı almaya çalışanlar, bu milletin hakkına saygısızlık yapmış olmuyorlar mı?. AK Parti siyasetinin gönüller kazanması kimin oyununu bozuyor, kimin.. Gelin canlar bir olalım diyoruz, diri olalım iri olalım diyoruz. Hak hukuk demokrasi hepimize yeter. Vatandaşlarımız arasında ayrımcılık yapmıyoruz yapmayacağız. Biz insanları birbirine düşüren bölgesel milliyetçilik yapanların oyununa gelmeyeceğiz. Hiç bir bölgemizi birbirine düşman nazarıyla baktırtmayacağız. Dinsel milliyetçilik de yapmayacağız. Alevi'yi Müslüman'dan ayırmadık, ayırmayacağız. Herkesi aynı samimiyetle kucaklıyoruz. Bu güzel şehrin insanlarını namerde muhtaç etmeyeceğiz. Bu güzel şehrin insanlarının başlarını dik tutacağız." Başbakan Erdoğan'ın sözü sık sık Diyarbakır seninle gurur duyuyor sloganları ile kesildi. (CİHAN)