Zonguldak'ın Alaplı Kaymakamı Aydın Memük, Alaplı Organize Sanayi Bölgesi için önceden belirlenen arazinin 3/2'nin istimlâk edilerek, 830 dönümlük arazinin 530 dönümünün kamulaştırıldığını söyledi. Memük, gerekli görünen ödeneğin çıkması durumunda kalan 3/1 lik arazinin de kamulaştırma çalışmalarının tamamlanacağını kaydetti.

Alaplı Kaymakamı Aydın Memük, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Organize sanayi bölgesi ile ilgili olarak kamulaştırma çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. 830 dönümlük arazinin 530 dönümünün kamulaştırma çalışmalarını tamamladık. 50 dönümlük hazine arazisini de kamulaştırabilirsek 600 dönüme yakın bir bölümü kamulaştırmış olacağız. Bu yıl itibari ile yaklaşık 1 milyon TL'lik ödenek talebimiz olacak. Ödenek çıktığı anda tüm kamulaştırma çalışmalarımız tamamlanmış olacak. Daha sonra da imar planı ve alt yapı çalışmalarına geçebileceğiz." dedi.

Memük, tersaneler projesi hakkında da bilgiler verdi. Tersanelerle ilgili 3 ayrı firmaya ücretsiz arsa tahsis edildiğini ve ön izin anlaşması yapıldığını kaydeden Memük, "Anlaşma sağlanan firmalar bir sene içerisinde projelerini onaylatıp inşaata başlamakla mükellefler. Bu sürecin üzerinden yaklaşık 5 aylık bir zaman geride kaldı. 3 firma 1 yıl içerisinde çalışmalara başlayamazsa yasal prosedür devam edecek. Çalışmaları yakından takip ediyoruz." açıklamasında bulundu.

CİHAN