Van'da Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) elindeki tek belediye olan Bostaniçi beldesinde AK Parti Adayı Halil Cintan'ın seçim araçlarına taşlı saldırı düzenlendi. Cintan, küçük hesapları olanların paniklemeye başladığını söyledi.

Bostaniçi beldesinde 29 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde AK Parti ve DTP arasındaki seçim kızışıyor. AK Parti, beldenin ilk belediye başkanı olan Halil Cintan ile seçime giriyor.

Seçim çalışmalarını sürdüren Cintan, 2 gün önce seçim gezilerini sürdürürken DTP'li olduğu iddia edilen bir grubun taşlı saldırısına uğradı. Araçlara atılan taşlardan bir kişi saldırısına uğradı. Cintan'ın seçim araçlarını taşlayan grup aracın ön koltuğunda oturan bir kişi sağ kaşından hafif şekilde yaralandı. Araçların camları ve dikiz aynaları atılan taşlardan zarar gördü.

AK Parti İl Başkanı Vesim Yaviç, Van Belediye Başkanı ve AK Parti Adayı Burhan Yenigün, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Hekim Karabıyık beldeye giderek adayları Halil Cintan'ı ve partilileri ziyaret ederek, moral verdi.

Yaviç, siyaset arenasında demokrasinin güçlenmesi için herkesin katkı sunması gerektiğini belirterek, AK Parti olarak bütün siyasi partilere saygı duyduklarını ve saygıyı da tüm partilerden beklediklerini söyledi.

Parti olarak 'Barış içinde yarış' şiarına her zaman sadık kalacaklarını ifade eden Yaviç, yaşanan bu tür şiddet ve baskı olaylarının geride kaldığını vurguladı.

Hiçbir siyasi partiyi düşman olarak görmediklerinin altını çizen Yaviç, tüm siyasi partileri kendilerine siyasi rakip olarak gördüklerini kaydetti.

Yaviç, "Rakiplerimiz etik kurallara göre hareket ederlerse, memnun oluruz. Sayın başkanımıza yapılan saldırıları kabul etmemiz mümkün değildir. Sözde kendisi yardım dağıtıyormuş ve bir grubun saldırısına uğramış. Bakın, siyasi parti olarak hiçbir zaman yardım dağıtmadık. Hiçbir zaman kamu kaynaklarını kullanmadık. Bu kimsenin haddine değil, zaten yasalar bunu engeller. Eğer memleketimizde yoksula el uzatmak için devletin oluşturduğu bir organizasyon varsa bütün siyasi partiler olarak buna destek olmamız gerekir. Kömür yardımı yaptığımız söyleniyor. Kömür yardımı devletin ve hükümetimizin yaptığı ve bizim de gurur duyduğumuz bir yardımdır. Hangi hükümet yaparsa biz onu alkışlarız. Gıda ve ayni yardıma ihtiyaç duyan kardeşlerimiz varsa devletin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı vardır. O görevini yapıyorsa biz de onun elini güçlendirmek için hepimize iş düşer. Halk nezdinde bizi küçük düşürmek için yapılan bazı karalama kampanyaları var. Bunlar son derece yanlıştır. Bu devletimizin o kurumlarını da lekeler. Bu kampanyayı şiddetle kınıyoruz." dedi.

Adaylarına yönelik saldırının bir paniklemenin sonucu olarak gördüklerini anlatan Yaviç, şunları söyledi: "Paniklemenin bir anlamı yoktur. Sonuçta biz yarın sandığa gideceğiz. Halk kimi isterse onu tercih edecektir. Gelecekte Bostaniçi ile Van birlikte hareket edecek. Siyasi rakiplerimiz bunun ışığını görünce hem Van'da hem Bostaniçi'nde paniklemeye başladı. Ama biz son derece rahatız. Kendimize olan güvenimiz tam, insanlarımıza güveniyoruz."CİNTAN: KÜÇÜK HESAPLARI OLANLAR PANİKLEMEYE BAŞLADIArkadaşlarıyla birlikte saldırıya uğrayan AK Parti Adayı Halil Cintan ise 2 gün önceki saldırıyı yapanların hiçbir partiye mensup olduğuna inanmak istemediği belirterek, bu saldırıda araçlarının zarar gördüğünü vurguladı.

Kendilerine yönelik saldırıların küçük hesapları olanların işi olduğunu anlatan Cintan, küçük hesaplarını kaybedecekleri için paniklemeye başladıklarını söyledi.

Cintan, DTP'yi kastederek, "Bu arkadaşlarımız beldeyi 2 dönem yönetmiştir. Belki bu dönem vatandaş başkasını tercih edecektir. Bu bir demokratik ortamda verilecek en güzel mücadeledir. Bu seçimde ya badanaj yapan aracı iteleyerek kurtaracağız, ya da araç badanaj yapıp batacak. Çünkü suyun içinde bulunan beldede su sıkıntısı yaşıyor. Evlerde çamaşır makineleri dönmüyor. İnsanlar şofbenlerini söktü. 29 Mart'ta sonra bize oy vermeyenlerin keşke size oy verseydik diyeceklerine inanıyorum." dedi.

Seçimi kazanmaları halinde Van Belediyesi ve iktidarla birlikte hareket ederek sorunları kısa zamanda çözeceği sözünü veren Cintan, şunları söyledi: "İlk 6 ayda beldenin su sorunun çözeceğiz. Her ay 5 ton bedava su vereceğiz. Bunun maliyeti 1 lira'dır. Yıllık 12 Lira yapacak. 1 yılda herkesin tapularını vereceğiz. Üçüncü olarak Bostaniçi Belediyesi'ni siyasallaşmadan uzaklaştıracağız. Siyaset 5'ten sonra yapılır. Saat 08.00 ile 17.00 arası halka hizmettir. Bu saatten sonra herkes özgürdür. İster derneğine gider, ister sendikaya gider. Bu sorunları çözemezsek, görevi bırakır giderim."

CİHAN