TÜRK - YUNAN DEFİNE KARDEŞLİĞİ


İzmir'in Yağcılar Köyü'ne Gelen Yunanlılar, Papaz Olan Dedelerinden Kaldığına İnandıkları 400 Kilo Altın ve Paradan Oluşan Hazineyi Bulabilmek İçin Arazinin Sahibi Türklerle Ortak Olup Kazı Başlattı.

İzmir’in Urla İlçesi’ne bağlı Yağcılar Köyü’ne gelen Yunanlılar, papaz olan büyük dedelerinden kaldığına inandıkları 400 kilo altın ve paradan oluşan hazineyi bulabilmek için arazinin sahibi Türklerle ortak olup kazı başlattı. OSMANLI döneminde Rumların da yaşadığı Yağcılar Köyü’ne son beş yılda atalarının izlerini bulma ve dostluk kurma bahanesiyle gelen Yunanlılar geçen eylül ayında, köydeki Sabancı ailesinin hissedarlar arasındaki anlaşmazlık nedeniyle satmaya karar verdiği ev ile arsaya talip oldu. Yunanlılar’ın eskiden köy papazının kaldığını söyledikleri kullanılmayan eve ve önündeki 100 metrekarelik bahçeye 150 bin TL teklif etmeleri, hissedarları şüphelendirdi. Hissedarların evi satmaktan vazgeçtiklerini söylemeleri üzerine, Yunanlılar bu kez gerçeği anlattı. Buna göre, nüfus mübadelesi sırasında köydeki Rumlar, altın ve paralarını kilisenin papazına vermiş, papaz da günlüğünde bunları evin bahçesine gömdüğünü yazmıştı. Buun için kendilerine miras kalan bu hazineyi almak istiyorlardı. Bu bilgiden sonra Türk ve Yunanlılar, yaklaşık 400 kilo altın ile paradan oluştuğu öne sürülen hazine için ortak oldu. Anlaşma ardından hissedarlar, Urla Kaymakamlığı’ndan bir aylık izin alarak, Müze Müdürlüğü, Maliye ve jandarmanın 24 saat gözetimi altında kazı başlattı.

Büyük heyecanla üç gün önce başlanılan kazılardan sonuç alınamaması üzerine, hazineyi gömerken korunması için papazın ’Papaz büyüsü’ yapmış olabileceği fikri üzerine son çare olarak, bu kez gerçek ismi bilinmeyen ancak ’Eyyüp Hoca’ olarak tanınan bir hocadan yardım istendi. Kazı alanına gelerek dua eden Eyyüp Hoca’nın yönlendirdiği iş makinalarıyla kazı yapıldı. Ancak, bu kazılardan da sonuç alınamadı. Cinlerin 41 yılda bir altınların yerini değiştirdiğini söyleyen Eyyüp Hoca’nın sözleri üzerine hazinenin yarısı evin içinde, diğer yarısı ise bahçedeki ağacının altında arandı.
Dedektörlerin de kullanıldığı arama çalışmalarını arsanın yaklaşık 20 hissedarıyla, köylüler heyecan içerisinde izledi. İlk üç gündeki arama çalışmalarına bizzat katılan ve kendisini ’Kosla Elefteriye’ olarak tanıtan Yunanlı temsilci, gazeteciler tarafından görüntülenmemek için çabaladı. Hissidarlardan Kemal Sabancı, "Bizlere çok para olduğu söylendi. Bu nedenle de böyle bir olaya kalkıştık. Gelişmeleri bekliyoruz" dedi. İşe cinler karıştı! Türk ve Yunan vatandaşları hazine ararken hocalardan ve cinlerden medet ummaktan geri kalmadılarhaberler.com