Şanlıurfa merkeze bağlı bir köyde kaçak yapı yıkımı sırasında ortalık savaş alanına döndü. Çıkan kavgada 5 kişi yaralandı, 11 kişi gözaltına alındı.

Şanlıurfa Belediyesi, Akçakale yolu üzerindeki Küçükhan köyü olarak bilinen bölgede hazine arazisi üzerine kaçak inşaat yapıldığını tespit etti. Daha önce de bazı ev ve inşaatların yıkıldığı bölgede, kaçak inşaat sahiplerine belediye görevlileri tarafından uyarıda bulunuldu. Belediyeye bağlı yıkım ekipleri önceki gün jandarmalarla birlikte bölgeye giderek yıkımı gerçekleştirmek istedi. Jandarmanın çevre güvenliğini sağlamasının ardından belediye iş makineleri ile inşaatın yıkımını başlatmak istedi. Ancak, inşaat sahibi ve çok sayıda yakını, belediye görevlilerini inşaatı yıkmamaları konusunda ikna etmeye çalıştı.

Görevlilerin, yıkımın gerçekleştirileceğini belirtmesinin ardından ikna çabalarından sonuç alamayan aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 50'e yakın kişi belediye görevlileri ile araçlarına taşlarla saldırmaya başladı. Bu sırada, bazı kişiler de ellerine aldıkları taşlarla bir belediye görevlisine saldırdı. Aldığı darbelerle sinirlenen belediye görevlisi de, kendisine taşlarla vuran kişilere elindeki telsiz ile karşılık vermeye başladı. Bir anda belediye görevlileri ile inşaat sahipleri tekme tokat birbirine girerken, çok sayıda kişi de yıkım için bölgede bulunan araçlara saldırmaya başladı.

Ortalığın savaş alanına dönmesi ve uyarılara aldırış edilmemesi üzerine jandarma görevlileri uyarı için havaya ateş açarak tarafların ayrılmasını istedi. Bundan da sonuç alınamaması üzerine jandarma, belediye görevlileri ve araçlarına taşlarla saldıran kişileri jop kullanarak dağıtmaya çalıştı.

Yaşanan gerginlikte çeşitli yerlerinden yaralanan 5 kişi, Şanlıurfa Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Jandarma, kavgaya karıştığı saptanan 11 kişiyi gözaltına alıp sorgulamak üzere İl Jandarma Komutanlığı'na götürdü.

Olayların ardından 2 iş makinesi ve 2 aracın zarar gördüğünün saptanması üzerine belediye yetkilileri, saldırganlar hakkında kamu malına zarar verdikleri gerekçesiyle şikayetçi oldu.

CİHAN