Muğla'da polisin düzenlediği operasyonda, vergi kaçırmak için depolandığı öne sürülen 600 bin şişe alkollü içecek ele geçirildi. İçkilerin 70 cl'lik ürünlerinde '20 cl' bandrollerin kullanıldığı ve bu yolla vergi kaçırıldığı iddia edildi.

Muğla Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde üretilen ve ülke genelinde piyasaya sürülen alkollü içeceklerin 70 cl'lik ürünlerinde '20 cl' bandrollerin kullanıldığı ve bu yolla vergi kaçırıldığı iddiası üzerine harekete geçti. Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı koordinasyonunda Fethiye Vergi Dairesi görevlileri ile birlikte Fethiye ve Göcek'te iki ayrı depoya baskın yapıldı. Baskında yaklaşık 600 bin şişe alkollü içeceğe el konuldu. İçki şişelerinin üzerindeki bandrollerle ilgili inceleme başlatıldı.

1 litrelik alkollü içecek üretim maliyetinin 3 TL'nin altında olması, özel tüketim vergisi (ÖTV) ve katma değer vergisinin (KDV) eklenmesi ile ürün fiyatının 20 TL civarına ulaştığı, 17 TL civarında oluşan verginin yapılan yolsuzlukla yüzde 80'inin vergi kaçırmak suretiyle haksız kazanç elde edildiği iddia edildi. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

CİHAN