SEÇİM GÜNÜ SAATE DİKKATGün Işığından Daha Fazla Yararlanmak Amacıyla Her Yıl Yapılan İleri Saat (Yaz Saati) Uygulaması, Bu Yıl Yerel Seçimlerin Yapılacağı 29 Mart Tarihine Denk Geliyor.

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla her yıl yapılan ileri saat (yaz saati) uygulaması, bu yıl yerel seçimlerin yapılacağı 29 Mart tarihine denk geliyor.
Yetkililer, vatandaşların özellikle seçim gününde saat konusunda sorun yaşamamaları için saatlerini ileri almayı unutmamaları konusunda uyarıyor. Enerji Bakanlığının yaz saati uygulamasına ilişkin taslağı Başbakanlığa gönderdiği öğrenildi.

Buna göre yerel seçimlerin de yapılacağı 29 Mart Pazar günü saat 03.00'te saatler bir saat ileriye alınacak. Yaz saati uygulaması 25 Ekim Pazar gününe kadar devam edecek. Söz konusu tarihten itibaren saatler bir saat geri alınarak, kış saati uygulamasına geçilecek. Konuya ilişkin kararının önümüzdeki günlerde Resmi Gazetede yayımlanması bekleniyor. Yaz saati uygulaması, çalışma saatlerinin günün güneşli bölümüne alınması suretiyle, gün ışığından daha fazla yararlanılması, elektrik enerjisinin aydınlatmada kullanılan bölümünden tasarruf sağlanması amacını taşıyor. Ayrıca, yaz saati uygulamasıyla, akşam saatlerinde en yüksek değerine ulaşan enerji talebinin (puant gücü) azaltılması hedefleniyor.

(Anadolu Ajansı)