Cumhurbaşkanı Gül'den kritik ziyaretler
Cumhurbaşkanı Gül, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı devlet ve hükümet başkanları zirvesine katılmak üzere 10-11 Mart tarihlerinde İran'ın başkenti Tahran'a gidiyor.
26 Şubat 2009 / 16:37


Türkiye, İran ve Pakistan tarafından 1985 yılında kurulan EİT, 1992 yılında bağımsızlıklarını kazanan Orta Asya cumhuriyetlerinin de katılımıyla genişlemişti. Cumhurbaşkanı Gül'ün Tahran ziyareti, Türkiye'nin Tahran ile Washington arasında arabuluculuk yapma niyetini ortaya koymasının ardından gerçekleşecek olması nedeniyle de dikkat çekiyor.

IRAK VE İSRAİL ZİYARETLERİ DE GÜNDEMDE

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Ocak ayında gerçekleştirmeyi planladığı fakat rahatsızlığı nedeniyle ertelenen Irak ve İsrail ziyaretleri gündemde. Gül'ün Irak'a yakın bir gelecekte gitmesi bekleniyor. Fakat ziyaret güvenlik gerekçeleriyle gizli tutuluyor. Cumhurbaşkanı Gül'ün İsrail ve Filistin'e yapacağı ziyaretler için ise Tel Aviv'de yeni hükümetin henüz kurulamamış olması nedeniyle tarih belirlenemiyor. Cumhurbaşkanı Gül, İsrail'de belirsizliğin aşılmasından sonra bölgeye gitmeyi planlıyor.

CUMHURBAŞKANI BRÜKSEL'E İLK KEZ GİDİYOR

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 26-27 Mart tarihlerinde Brüksel'de yapılacak Avrupa İş Dünyası Zirvesi'ne onur konuğu olarak katılacak. Gül'ün cumhurbaşkanı olarak Brüksel'e yapacağı ilk ziyarette Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile de bir araya gelmesi bekleniyor.HTML Code:
kaynak; http://www.habereditor.com/news_detail.php?id=50446&uniq_id=1236342867