YENİ EVLİ ÇİFTİN DÖRDÜZ ÇOCUĞU OLDUŞanlıurfa'nın Hilvan İlçesinde 10 Ay Önce Evlenen Taştan Çiftinin Dördüz Çocukları Oldu.

Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesinde 10 ay önce evlenen Taştan çiftinin dördüz çocukları oldu.
Dördüz bebek annesi Berat Taştan, eşinin askerde olduğunu söyledi. Anne Taştan, geçtiğimiz gün sancılarının artması üzerine Şanlıurfa Doğumevi Hastanesi'ne kaldırıldı. Burada yapılan ilk müdahalenin ardından götürüldüğü Özel Ortadoğu Sağlık Merkezi (OSM) Hastanesi'nde dördüz çocuk doğurdu. Kadın Doğum Uzmanı Uzman Doktor Zeki Mil tarafından sezaryenle yapılan 3'ü erkek ve 1'i kız olmak üzere doğan çocuklar ve annenin sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi.


Mutluluğu ve şaşkınlığı bir arada yaşayan anne Berat Taştan, yaşadıklarını Kars'ın Sarıkamış ilçesinde vatani görevini yapan eşi Ferhat Taştan'ı telefonla arayarak paylaştı. Hüznü ve sevinci bir arada yaşayan Taştan, eşinin askerlik öncesinde mevsimlik işçi olarak çalıştığını belirterek, bu konuda çocukların bakımı konusunda sıkıntı yaşayacakları için yetkililerden yardım istedi.
Doğum sonrası kiloları yüzünden hayati tehlike oluşturabileceği düşüncesiyle bebekler kuvözde tutulurken, anne ise 1 gün sonra taburcu edildi. Bebeklerini kucağına alamayan anne Berat Taştan ise hastanenin Yeni Doğan Ünitesi'nde gözlem altında tutuluyor.
3 günde bir süt verilen bebekler şuan için oksijenle hayata tutunuyor. Maddi durumlarının olmadığını ve bebeklerin masrafı konusunda yetkililerden yardım isteyen anne Berat Taştan, asker olan eşinin de herhangi bir iş yapmadığını söyledi.
Özel Ortadoğu Sağlık Merkezi Çocuk Doktoru Şit Uçar ise annenin erken doğum yaptığını belirterek, bebeklerin şu sıralarda sağlık durumlarının iyi olduğunu belirterek çocukların 1 kilo 590 gram doğdu, birisi 1 kilo 400 gram, bir tanesi 1 kilo 300 gram, diğeri ise 1 kilo 400 gram doğduğunu söyledi. Bebeklere sürekli oksijen verildiğini hatırlatan Uçar, aynı zamanda anne göğsünden sağılan sütlerin kontrollü bir şekilde kuvöz içerisindeki bebeklere enjektörle verildiğini kaydetti. Öte yandan önceki gün doğan 3'ü erkek ve 1 kız çocuğuna Taştan ailesi tarafından İbrahim ****** Muhammed, Cemo ve Zeynep isimleri konuldu. (CİHAN)