BAŞBAKAN OLDUN ADAM OLAMADINBaykal, Başbakan Erdoğan'ın "Başbakan Olabilmen İçin 40 Fırın Ekmek Yemen Lazım" Sözlerine, "Sen Başbakan Olmuşsun, Ama Adam Olamamışsın. 40 Fırın Ekmek Yesen de Adam Olamayacaksın" Karşılığını Verdi.

CHP Lideri Deniz Baykal, Başbakan Erdoğan’ın "Senin Başbakan olabilmen için 40 fırın ekmek yemen lazım" sözlerine, "Sen Başbakan olmuşsun, ama adam olamamışsın. 40 fırın ekmek yesen de adam olamayacaksın" karşılığını verdi. Sinop mitinginde "Senin işin talan, gücün yalan dolan, adın da Recep Tayyip Erdoğan" diyen Baykal, şöyle konuştu:


Maganda üslubu
Ekonomik krizle ilgili 7 maddeden oluşan çözüm paketi önerisinde bulunduk. Başbakan’dan ’Sen işine bak yanıtı’ geldi. Benim işim millete çare bulmak. Bir de ’Bu millet seni iktidara getirmiyor! 40 fırın ekmek yesen de iktidara gelemezsin’ diyor. Bu üslup maganda üslubu. Biz Atatürk’ün, İnönü’nün, Menderes’in zarafetlerine alışığız. Bu maganda üslubu Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’na yakışmıyor. Bak sen iktidar olmuşsun, ama adam olamamışsın. 40 fırın ekmek yesen de adam olamayacaksın.
Başbakanlığın seviyesi
Çünkü sen ne söylediğinin farkında değilsin, ne söylediğini bilmiyorsun. Başbakanlık ahlakıyla siyasetiyle, bilgisiyle, kültürüyle belli bir seviyeyi gerektirir. Herkesin bu konuda sorumlu davranması, ne konuştuğunu bilmesi lazım.
Başbakan’a tavsiye
Çıkıp bir de ’Kuşun kafasından kavurma olmaz’ demiş. Tavsiyem kuş ve kafa laflarını bıraksın. Onun ağzına yakışmıyor. Sonra ’Kavurma olmayan kuş kafasının içinde ne var?’ sorusu gelir akıllara. Başbakan bu konuları bıraksın, bildiği konulara girsin.
CHP ile fazla uğraşma
İsmet Paşa’yla uğraşıyor, ama Atatürk’le uğraşmaya cesaret edemiyor. Fakat herkes biliyor dilinin altında ne olduğunu. Neymiş 80 senedir CHP bir şey yapmamış. İnönü’ymüş Baykal’mış. CHP ile uğraşacağına sen işini yap. Vatandaşımızın işsizliğine, yoksulluğuna çare bul. Meydanı bırak karşıma gel ’Neden tartışamıyoruz seninle’ diyorum; ’Meydana gel’ diyor. Ya ben meydanda olduğum zaman sen yoksun, sen meydanda olduğunda da ben. Meydan ayrı, tartışma ayrı. Partilileri toplamışsın, keskin nişancıları da zirvelere, polisleri meydanlara yerleştirmişsin, sonra da ’Meydana gel, meydana’ Meydanı bırak karşıma gel! Karşılıklı tartışalım, kaçma. Başbakana kaçmak yakışır mı?haberler.com