İzmir Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği "Ararat" isimli operasyonda dokuzu kardeş 21 kişi gözaltına alındı.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Organize Suçlar Büro Amirliği ekipleri, Alsancak bölgesinde bir grubun silahlı suç örgütü kurarak çevre esnafından haraç aldığı ihbarları üzerine harekete geçti. Dokuz ay süren araştırmalar ve teknik takibin ardından, elebaşılığını Ö.D. ve S.D.'nin yaptığı iddia edilen örgüt üyelerinin barlardan haraç aldığı, vermeyen esnafı tehdit ettiği ve organize şekilde hareket ederek piyasa esnafını dolandırdığı bilgisine ulaşıldı.

İzmir ve İstanbul'da eşzamanlı düzenlenen operasyonda 21 kişi gözaltına alındı. Suç örgütünü 9 kardeşin kurduğu öğrenilirken, tehdit ettikleri esnafı, "Biz dokuz kardeş çetesiyiz." diye korkuttukları iddia edildi.

Zanlılara ait ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda 7 adet tabanca, 1 adet tezkeresiz av tüfeği, çeşitli çaplarda çok sayıda fişek, 1 adet el telsizi, çok sayıda çek, senet, belge ve dokümanlar ele geçirildi.

Zanlılar suç işlemek için örgüt kurmak, suç örgütüne üye olma, örgüt adına faaliyetlerde bulunma, iş yeri ele geçirme, yaralama, haraç alma, tehdit, darp ve çek senet tahsilatı suçlarından adliyeye sevk edildi.

CİHAN