Fatih'te bir büfenin duvarını kırarak döviz bürosuna girmeye çalışan yabancı uyruklu hırsızlar, polisin dikkatli çalışması sonucu suçüstü yakalandı. Yakalanan hırsızlardan duvarı kırmakla görevlendirilenin, polisin geldiğini fark edince girdiği büfede cansız manken numarası yapması dikkat çekti. Cansız manken mi hırsız mı olduğu anlaşılamayan şahıs, büfe sahibinin olay yerine gelmesiyle yakayı ele verdi.

Edinilen bilgiye göre, saat 04.00 sıralarında Fatih Fevzi Paşa Caddesi Fatih Döviz Bürosu'ndan duvar kırma sesleri geldiğini duyan vatandaşlar polise ihbarda bulundu. İhbar üzerine söz konusu adrese çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Polis, çevrede yaptığı araştırmada kaçmaya çalışan şüpheli 3 kişiyi gözaltına aldı. 2'si Moldovya, 1'i Bulgar uyruklu olan şahıslar Türkçe bilmediği için içeride kimsenin olup olmadığı öğrenilemedi. Bunun üzerine döviz bürosu sahibi Hayati Yılmaz ve büro çalışanları çağırıldı. Döviz bürosu açılınca içerden duvarın kırıldığı görüldü. Bunun üzerine polis, döviz bürosunun bitişiğindeki bütün işyerlerini kontrol etti ancak herhangi bir ize rastlanmadı. Döviz bürosunun bitişiğinde bulunan ve kepenkleri kapalı olan büfeye ise girilemedi. El feneri ile kepenklerin arasındaki boşluktan içeri bakan polis memurları, kapının önünde bir çift ayakkabı gördü. Hiç kıpırdamadan bekleyen ayakların hırsıza mı yoksa cansız mankene mi ait olduğu anlaşılamadı. Polisin kepenklere vurması ve yüksek sesle bağırması da içerdeki ayakların pozisyonunu değiştirmedi. Kendi aralarında tereddüde düşen polisler, durumu açığa çıkarmak için büfe sahibine ulaştı. Büfe sahibi olay yerine gelerek kumanda ile kepenkleri açtı. Tam bu sırada, uzun süre cansız duran ayaklar hareket etti. Büfede bulunan kişinin hırsız olduğu anlaşılınca polis kaçmaya çalışan şahsı yere yatırarak kelepçeledi. Gözaltına alınan Moldovya uyruklu şahıs, polis otosuna bindirilirken, döviz bürosu sahiplerinin saldırısına uğradı. Yılmaz ve büro çalışanları polisin elindeki zanlıyı yumrukladı. Polis, öfkeli şahısların elinden zanlıyı güçlükle kurtarabildi. Gözaltına alınan 4 zanlı, Şehit Tevfik Erciyes Polis Merkezi'ne götürüldü. Büfe sahibi de aynı karakola alınarak ifadesine başvuruldu.

Döviz bürosunun sahibi Hayati Yılmaz, hırsızların büfeye nasıl girdiğini anlayamadığını belirterek, "Duvarı kırarak büfeden döviz bürosuna geçmeye çalışmışlar. Muhtemelen hedeflerinde kasa vardı. Polisin dikkatli çalışmasından dolayı hedeflerine ulaşamadan yakalandılar. Polisimizi tebrik ediyorum" dedi. Büfe sahibi de, "Kepenkleri bir şekilde açmışlar. Geceden büfede gizlenmiş olmalarına imkân yok. Büfenin içi dar olduğu için, böyle bir durum olsa fark ederdik" diye konuştu.

Bu arada 2004 yılından beri çalıntı kaydı bulunan ve döviz bürosunun yakınına park edilen bir minibüs, hırsızlara ait olabileceği ihtimaliyle polis otoparkına çekildi. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

CİHAN