MAHALLEYİ FARELER BASTIEdirne'nin Karaağaç Mahallesi, Doğal Dengenin Bozulmasının Bir Sonucu Olarak Son Zamanlarda Farelerin İstilasına Uğradı.

Edirne'nin Karaağaç Mahallesi, doğal dengenin bozulmasının bir sonucu olarak son zamanlarda farelerin istilasına uğradı. Fare istilasına; bölgede yaşanan su baskınları sonucu farelerin yuvalarının bozulmasının ve tarımsal ilaçlama sonucu yılanların sayısının azalmasının neden olduğu belirtiliyor.
Sayıları her geçen gün artan fareler mahalle sakinlerini canından bezdirdi. Uzun süre farelerle mücadele eden mahalleliler başa çıkamayınca belediyeden destek istedi. Bunun üzerine harekete geçen Edirne Belediyesi Veteriner Müdürlüğü şikâyetin geldiği bölgede ilaçlama yaptı. İki gün süren ilaçlamanın mahalle halkına rahat bir nefes aldırması bekleniyor.

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Karaağaç'ta yıl içerisinde çevre ve insan sağlığı için daha kapsamlı çalışmalar yapacaklarını söyledi. Sedefçi, "Şu anda ekiplerimiz fare ve sıçan mücadelesine başladı. Veteriner İşleri Müdürlüğümüz tarafından fare ve sıçanların çok sık görüldüğü alanlara özel ilaç konarken, kullanılmayan mekânların ilaçlanması için de ekipler mekân sahiplerine kullanmaları için ilaç dağıtımı yapıyor." dedi.
Farelerin sayısındaki artış konusunda bilgi veren Belediye Veteriner Hekimi Mehmet Rodoplu, Karaağaç'ta fare artışının iki nedenden kaynaklandığını tahmin ettiklerini ifade etti. Rodoplu, "Bunlardan bir tanesi bölgede yaşanan su baskınları. Su baskınları sonucu yuvaları bozulan fareler yem bulabilecekleri bölgelere yöneliyor. İkinci bir neden ise tarımsal ilaçlama sonucu yılanların sayısında meydana gelen azalma." diye konuştu. Karaağaç Mahalle Muhtarı Agah Korkan da mahallesinde fare ve sıçanlara karşı mücadele için belediyenin sağladığı desteğe teşekkür etti. (CİHAN)